EkolojiGüncel

Mermer ocakları Savur’un doğasını yok ediyor

Savur’un doğasını tahrip eden 6 mermer ve taş ocağına 7 tane daha ekleniyor.

Mardin’in Savur ilçesinde faaliyet gösteren taş ve mermer ocakları, bölgede yaşayanlara verdiği zararın yanı sıra büyük bir doğal tahribata neden oluyor.

İşler durumda olan 6 taş ve mermer ocağına yenileri eklenmek isteniyor. Ocakların 2’si Nazmi Kavak’a, biri Abdulhakim Sağlam’a ve diğeri ise Azimsan Yapı Hayvancılık, Madencilik Sanayi Ticaret ve LTD. ŞTİ.’ye ait. 2 adet taş ocağı ise, Devlet Su İşleri (DSİ) 10. Bölge Müdürlüğü’ne ait kırma, eleme tesisi adı altında faaliyet yürütüyor.

Yeni Yaşam Gazetesi’nin geçtiği habere göre, faaliyette olan ocakların yanı sıra 7 adet taş ve mermer ocağı da Mardin Valiliği’nin onayına sunulmuş durumda. Söz konusu ocakların açılması için Zeki Cengiz, Abdulhakim Sağlam, Alaattin Çetin ve Azimsan Yapı Hayvancılık, Madencilik Sanayi Ticaret ve LTD. ŞTİ. tarafından Mermer-Dekoratif Amaçlı Taş Maden Sahası açılması yönünde bir süre önce Mardin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu sunuldu.

Yine, yapılan başvurulardan biri Edip Basınç’a, 2’si ise DSİ 10. Bölge Müdürlüğü’ne ait. Blok mermer ocağı ve 2 adet taş ocağı için hazırlanan ÇED raporları da ilgili müdürlükten onay bekliyor.

Bölgede taş ve mermer ocaklarından en fazla etkilenen köylüler, ocakların çalışma sahalarında bugüne kadar çok sayıda mağara, tünel ve tarihi yapı ortaya çıktığını dile getiriyor.

Önemli bir arkeolojik geçmişe ship bölgede ortaya çıkan bulguların üstü , yine ocak sahipleri tarafından kapatılıyor. Bölgede köylülerin ocakların kapatılması yönünde verdikleri mücadele ise devam ediyor. Ocaklarından en fazla etkilenen İçören (Teffe) Mahallesi halkı, maden sahalarının kapatılması için imza topladı. Mahalle halkı, Mardin Valiliği ve Savur Kaymakamlığı’na imzaları göndererek, taş ve mermer ocaklarından gördükleri zararlara dikkat çekmeye çalışıyor. Bölge halkının bugüne kadar yaptığı başvurular ise cevapsız kaldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu