Güncel

(Foto) Mersin en görkemli Newroz’u gördü

 

Mersin: Mersin, bugüne dek gördüğü en görkemli Newroz mitinglerinden birine tanıklık etti. Tırmıl Miting Meydanı’nda 100 bini aşkın kişinin katıldığı kutlama, gökyüzüne beyaz güvercinlerin salınmasıyla başladı.

Miting başlarken HDK-HDP, Emek ve Demokrasi Platformu ve KESK Mersin Şubesi, Fidanlık’ta toplanarak pankartlarıyla yaptıkları bir yürüyüşle alana giriş yaptı. “Kürt ulusuna özgürlük halk savaşıyla gelecek”, “HDP susmadı susmayacak”, “Kûrdistan gorîstan jî bo faşîstan” sloganlarının atıldığı yürüyüş alana gelen halk tarafından alkışlarla destek buldu. Partizan kitlesi de HDK pankartının arkasında flamaları ve sloganlarıyla yerini aldı.

Yürüyüşün alana giriş ile sonlanmasının ardından alanda toplanmaya başlayan onbinlerce kişinin çalınan müziklerle çektiği halaylar coşkuyu artırdı. Üzerinde PKK lideri Abdullah Öcalan’ın posterinin olduğu sarı, kırmızı ve yeşil renklerde uçurtmalar, pankartlarla donatılmış olan alana yüz bini aşkın kişi akın etti. Çeşitli pankartların asılı olduğu alanda, “Kaypakkaya’nın önderliğinde zulme karşı isyanı büyütelim/Partizan” yazılı pankart da yerini aldı.

İlk olarak; alanı dolduran halkın Newroz’unu kutlayarak konuşmasına başlayan BDP Mersin İl Başkanı Halis Değer, ” ‘Özgür Önderlik, Özgür Kürdistan’ sloganı rehberliğinde, demokratik mücadelemizi bütün gücümüzle yükseltmeye devam edeceğiz. 30 Mart yerel seçimlerine referandum gözüyle bakıyoruz. Seçimlerden büyük başarıyla çıkarsak, Kürt Halk Önderi’nin özgürlüğünü sağlayacağız. Türkiye’ye, barışı, özgürlüğü, kardeşliği getireceğiz. Bizler Mersin’de büyük bir gücüz” dedi.

‘Newroz Kürt halkının elinden yeniden canlandı’

Ardındakilerden bu konu da söz alarak Newroz’larını kutlayan HDP Mersin İl Başkanı Müslüm Tank’ın “Gönül isterdi ki bugün aramızda Sayın Öcalan ve tüm devrimci tutsaklar olsun isterdik. Newroz ateşini birlikte tutuşturalım isterdik. Ama bu kalabalık ve bu coşku gösteriyor ki bir sonraki Newroz’u onlarla birlikte kutlayacağız” sözleri üzerine alkış ve zılgıtlar arasında alandan “Bijî Serok Apo” sloganı yükseldi. KESK adına söz alan Yusuf Kaya ise Newroz’un Kürt halkı ve mazlum tüm halklara barış, kardeşlik, eşitlik ve adalet getirmesini diledi. HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü de çıktığı sahneden kitleyi “Mezopotamya’nın, Ortadoğu ve Asya’nın en kadim geleneği Newroz, Kürt halkının elinde yeniden canlandı. Kürtlerle birlikte Kürdistan’dan kentlerin varoşlarına, Mersin’in, Adana’nın, Amed’in varoşlarına aktı. Newroz kutlu olsun. Sizler direnme ruhuyla birlikte en kadim gelenekleri canlandırdınız. Başka bir dünya ve başka bir hayat kurulabileceğini gösterdiniz. Direnişini selamlıyoruz. Selam olsun hapishanede, dağda, ovada direnen Newroz direnişçilerine” sözleriyle selamladı.

mersin newroz 5‘Mesaj son derece açık’

Ardından PKK lideri Öcalan’ın dün Diyarbakır Newroz’unda okunan mesajının içeriği hakkında konuşan Kürkçü, “Sayın Öcalan’ın mesajı son derece açık. Türkiye hükümeti, barışı yönetmeyi başaramadı. Barış ipleri kopmadıysa da hükümet nezdinde atılan adımlar sınırlıdır. Barış, bütünüyle Kürdistan devrimcilerinin yarattığı çatışmasızlık iklimidir. Hükümet, bunun üzerine hiçbir şey eklemedi. Tabi hükümetler, barış inşa etmekte genelde kabiliyetsizidir. Onlar daima iktidarı düşünürler. Özgürlük olmadan barış, barış olmadan özgürlük olmaz. Sayın Öcalan’ın barışı, halklara emanet etmesi bu yüzdendir. Hükümeti barış masasına oturtmak için, barışı Türkiye’nin gündemine yerleştirmesidir” diye konuştu.
Barış imkanını, sadece AKP Hükümeti’nin heder etmediğini kaydeden Kürkçü, şunları söyledi: “Ana muhalefet partisinin de barışa sahip çıkmayarak, Türkiye’nin batısında bir gündem oluşturmayarak barış düşmanlarının, ırkçıların, Kürt düşmanlarının, halk düşmanlarının saldırılarına sessiz kalıyor. Ama biz halkımızın barış mesajını ülkenin dört bir tarafına ulaştıracağız. Ve elbette Türkiye halkları sadece bize saldıranlardan ibaret değil. Oraların devrimci, özgürlükçü gençleri, kadınları sizlere selam gönderiyor. HDP sizlere Türkiye’nin barış selamını getiriyor. BDP kadar HDP’nin bileşenleri, ESP, SYKP, Partizan, EMEP, SDP, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, hepsi burada sizlerle omuz omuza, özgürlük mücadelesinde Kürt halkını yalnız bırakmıyor, bırakmayacaklardır.”

Yaşamını yitiren işçileri andı

Kürkçü, 3 gün önce Mersin’de, Akdeniz ilçesi sınırlarında bir yolcu treninin servis minibüsüne çarpması sonucu yaşamını yitiren 10 işçiyi ve ailelerini de unutmadı. Kürkçü, “Bu ölümlerin sorumlularından partimiz ve bütün belediye başkanlarımız hesap soracaktır. Ailelerin acısı acımızdır. Yaslarını paylaşıyoruz” dedi.
Kürkçü, Mersin’de, 30 Mart’tan büyük bir zaferle çıkılması gerektiğinin altını çizerek konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Akdeniz Belediyesi bizim, Evet! Ama Toroslar’ı, Tarsus’u, Mezitli’, Yenişehir’i de almak istiyoruz. Bu arkadaşlarımıza da destek verin. Özgürlük için ayağa kalkmış olan bir halk, dünyanın yükünü yüklenir, Almanlar, Ruslar bunu yaptılar, dünyaya devrimin yolunu gösterdiler. Küba’da bunu yaptılar. Şimdi bu görev, Kürt halkının üzerindedir. Kürtler dünyayı, Ortadoğu’yu değiştirdi. Elbette Türkiye’yi de değiştirecek. BDP ve HDP ortak geleceğin, ortak kavga ve mücadelenin, barış için, özgürlük ve demokrasi için sizlerin hizmetinde olmaya devam edecektir. Hep birlikte geleceğe el ele yürüyoruz. Yaşasın halkların barışı, yaşasın hayat. Kahrolsun ölüm, kahrolsun savaş. Serkeftin, serkeftin, serkeftin.”

Baluken: Mersin’de, Amed’in renklerini ve güzelliğini gördüm

Meydanı dolduran yüz binin üzerindeki insanın Newroz’unu Kürtçe ve Türkçe kutlayan BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ise “Mersin’i hiç böyle güzel görmemiştim. Mersin’in rengarenk güzelliğine, Newroz günü denk gelmek bana ayrı bir heyecan verdi. Amed’de de tarihe tanıklık ettim. Bugün Mersin’de de Amed’in aynı güzelliğini gördüm. Selam olsun Mersin’e” dedi. Sözlerini, “Bizim açımızdan Mersin’deki Newroz alanında, Kürt ve Türkiye halklarının omuz omuza kardeşçe bir araya gelmesinin anlamı büyüktür” diyerek sürdüren Baluken, “Kürt halkına ve Türkiye halklarına, bugüne dek ulus devle anlayışı içinde inkar ve ret asimilasyon politikalarıyla sistem partileri farklı oyunlar hazırladılar. Ama ne Kürt halkı Newroz ateşinden vazgeçti, ne de egemenlere rağmen, iktidar sahiplerine rağmen Kürt halkının kardeşliğinden vazgeçti. İşte bugün bu meydan, bu duruş, bizim açımızdan Kürdistan ve Türkiye’nin geleceği açısında çok büyük bir umuttur” ifadelerini kullandı.

‘Kürtleri katledenler tarihin çöplüğünde, Kürtler ise özgürlük bayrağını dalgalandırıyor!’

Baluken, konuşmasının devamında “Halepçe’de, Hewler’de, Süleymaniye’de Kürtleri katledenler, siyanürlerle, kimyasallarla Kürtleri katleden Baas rejiminin sonunu hepiniz gördünüz. Tarihin katilleri arasında yerlerini aldılar. Ama bugün oralarda, Kürdistan’ın özgürlük bayrağı dalgalanıyor. Qamişlo, Afrin, Derik, Serêkaniye’de, Kürtlüğüne sahip çıkan gençleri infaz eden diktatör sistemlerin ne halde olduğunu hepiniz görüyorsunuz. Ama bugün oralara gittiğinizde Başkan Apo’nun posterleri ve Kürdistan’ın özgürlük bayrağı dalgalanıyor. Burada da aynı manzara. 90’lı yıllarda Newroz’u yasaklayanlar, çoluk, çocuk, yaşlı genç demeden halkımızı katledenler, tarihin çöplüğünde yerlerini aldılar. Tansu Çillerler, Mehmet Ağarlar, Doğan Güreşler, Anavatanlar, Doğruyollar artık yok. Ama işte Kürtler, dostları ve yoldaşları, BDP ile HDP bugün Mersin meydanında. Bugünkü Newroz hamlenizi, önümüzdeki dönem açısından büyük bir umut olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Kürdistan’da BDP; Türkiye’de HDP’nin bayrağını dalgalandıralım’

Mersin halkının birinci hamleyi yaptığını sözlerine ekleyen Baluken, kitleye “Birinci hamleye katılan her bir arkadaşımız son 8 günde gecesini gündüzüne katarak, ikinci hamleyi yapmalıdır. İkinci hamle, 30 Mart seçimlerinde en çok konuşulan sonucu Mersin’den çıkarmaktır. Çukurova’dan, Mersin’den, Adana’dan öyle bir sonuç çıkarın da siyasette deprem yaratın. AKP’si, CHP’si, MHP’si, emekçi karşıtı, Kürt karşıtı, emek karşıtı, sömürü dışında halka bir şey vermeyen sömürü partileri o enkazın altında kalsın. Öyle bir deprem yaratın ki Türkiye’de HDP; Kürdistan’da BDP’nin bayrağı dalgalansın” çağrısında da bulundu.

İdris Baluken, AİHM’in, Öcalan hakkında verdiği kararı gören hükümet yetkililerinin şaşkınlığına da değindi. Bu sözleşmelerin uluslararası bağlayıcı sözleşme olduğuna işaret eden Baluken, Türkiye’nin de sözleşmeye imza attığını hatırlattı. Baluken, “Şimdi ise kalkmış, ‘düzenleme yapmayacağız’ diyen anlayışlar sahtedir. Onu yapacaklar, mecburlar. Bizim kalbimizde, vicdanımızda Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan özgürdür ve çok yakında yanımıza gelecek demiştik. Biz bugün Mersin’de de söylüyoruz. Başkan Apo’yu özgürleştirene kadar mücadelemize devam edeceğiz. Özgürlüğe hep birlikte sahip çıkalım. Yaşasın Newroz, Yaşasın halkların kardeşliği, yaşasın Kürt halkı ve Kürdistan’ın özgürlüğü” diyerek, sözlerini sonlandırdı. Konuşmaların ardından partililer ve eş başkan adayları, Kürt din alimleri ve Alevi dedelerle birlikte halkı selamladı. Mersin’de yüz bini aşkın insanın katıldığı görkemli Newroz Mitingi, bir Alevi Dedesi ile Kürt din aliminin halka hitabının ardından Servet Kocakaya’nın konseriyle devam etti. 

[widgetkit id=573]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu