Güncel

Mersin halkı AKP’yi istifaya çağırdı

Mersin: Yolsuzluk ve rüşvet haberleriyle gündeme düşen, halkı soyan AKP hükümeti ülkenin dört bir yanında yapılan eylemlerle protesto ediliyor.

Mersin’deki “Hükümet istifa” eyleminin adresi Forum AVM oldu. Forum önünde toplanan kitle 1. Çevreyolu üzerinden “AKP’yi sıfırlıyoruz, sokağa eyleme çıkıyoruz” pankartı arkasında yolu trafiğe kapatarak AKP Yenişehir seçim bürosuna yürüdü.

Yürüyüş sırasında “Hükümet istifa”, “Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk”, “Ali’nin katili, AKP’nin polisi”, “Çal çal nereye kadar, bitti buraya kadar”, “Mersin uyuma, direnişe sahip çık”, “Mersin faşizme mezar olacak” sloganları atılırken; basın metni, seçim bürosu önünde, TOMA’lar ve çevik kuvvet ablukası altında okundu.

 

“AKP’nin ileri demokrasisi yalan!”

Kitle adına Hakan Aktaş tarafından okunan basın açıklamasında “AKP’nin yalancı ileri demokrasisi, çocuklarımızın geleceğini kıyamete çeviriyor. Tüm bunlar; sermaye birikimin temeli yaptıkları doğa talanına; doğayı önce betona sonra dolara tahvil etmek için çıkardıkları afet yasalarına; rüşvet karşılığı müteahhitlerine verecekleri devasa ihalelere; toprağımızı, derelerimizi, havamızı, ekmeğimizi, emeğimizi, bedenimizi ve kimliğimizi sömürmek ve baskı altında almak için hayatta geçirdikleri, neo-liberal kapitalizmin en yıkıcı politikalarına perde olmak içinmiş meğer” dendi. 

Açıklamanın ardından kitle, 1. Çevreyolu üzerinden eylemin başladığı yere geri dönmek için yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında Pozcu AKP seçim bürosunun önünden geçen kitle geçtiğimiz günlerde bu seçim bürosundakilerin Halkevci Kadınlar’a yönelik saldırısını seçim bürosu tahrip ederek protesto etti. AKP flamaları ve tabelalarını indiren kitle başladığı yere geri döndü.

Eylem Cumartesi günü kitlesel bir şekilde yapılması planlanan “Hükümet istifa” eylemlerine çağrı yapılarak sonlandırıldı.

 

Mersin YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu