Güncel

Mersin Üniversitesi öğrenciye yasak, tacizciye serbest

 

Mersin: Mersin Üniversitesi’nde uzun süredir var olan direniş ve akabinde gerçekleştirilen Rektörlük işgali sonucu Rektör Yardımcısı’nın altına imza attığı belgede öğrencilerin tüm taleplerinin kabul edildiği yazılıydı. İşgalden dolayı kimseye soruşturma açılmayacağına dair de söz verilmesine rağmen 121 öğrenciye soruşturma, 67 öğrenciye savcılık soruşturması açıldı. Ayrıca soruşturma verilen öğrencilerin 26’sına da soruşturma sürecinde okula alınmamak üzere ‘ihtiyat-i tedbir’ kararı çıkarıldı.
Bir yanda direnişte yer alan ve okullarına giremeyen öğrenciler üniversite kapısının önünde açtıkları direniş çadırıyla mücadeleye devam ederlerken diğer yanda 8 öğrenciye ve bir öğretim görevlisine tacizde bulunan ve Tarih bölümünde okuyan R. A. adlı öğrenci hiçbir şekilde soruşturma ve tedbire tabi tutulmadı.
Tacizciler aramızda dolaşıyor
Taciz, MEÜ Tarih bölümünde göreve yeni başlamış bir öğretim görevlisinin MEÜ Rektörlüğüne şikâyette bulunması üzerine ortaya çıktı. R. A, yapılan şikâyet üzerine dün gözaltına alınırken hiç şaşırtıcı olmayan biçimde serbest bırakıldı. Gözaltında; kanser hastası olduğunu belirterek suçunu hafifletmeye çalışan R.A’nın cezalandırılmaması için “pişmanım” demesi yeterli oldu.
R.A’nın serbest bırakılması üzerine üniversite kapısının önünde direnişte olan öğrenciler, üniversite özel güvenliğine giderek R.A’nın hakkında soruşturma veya tedbir kararı olup olmadığını sordular. Beklendiği üzere verilen cevap ‘soruşturma veya tedbir kararı yok’ oldu.
Soruşturmalara, baskılara ve tacizci Rektörlüğe karşı eylem var
Soruşturma ve tedbir işlemlerine maruz kalan İletişim Fakültesi öğrencileri, haber yaptıkları ve direnişe taraf oldukları için cezalandırıldı. Bunun üzerine İletişim öğrencileri, bir süredir hazırlandıkları ‘kamera bırakma eylemi’nde yaşanan taciz olayını ve okul yönetiminin tacizden taraf olmasını da protesto edecek.
26 Şubat günü, 12.00’de İletişim Fakültesi’nden Rektörlük önüne kadar gerçekleştirilecek yürüyüşün sonunda Rektörlük önüne kamera bırakılacak. Soruşturmaların geri çekilmesi, tedbir kararının kaldırılması ve tacizin yargılanması talepleriyle yapılacak yürüyüşe diğer fakülte öğrencileri de destek verecek.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu