Gençlik

Mersin YDG: “Berkin Elvan ölümsüzdür”

Mersin: Bugün Mersin YDG, saat 11.30’da Atatürk Anadolu Lisesi önünde ölümsüzler kervanına uğurladığımız Berkin Elvan için bir eylem gerçekleştirdi. Öğrencilerin de yoğun ilgisi ve katılımıyla gerçekleştirilen eyleme okul müdürü, ÖGB’ler ve sivil polisler engel olmaya çalıştı.  Eylemde “Berkin Elvan Ölümsüzdür”, “Faşizme İsyan Berkin Elvan“, “Gezi Şehitleri Ölümsüzdür” sloganlarını attığımız eylemde YDG’nin merkezi açıklamasını okundu.

Kitle adına Duygu Canıtez’in okuduğu açıklamada: “Berkin Elvan, 15 Haziran sabahı Okmeydanı’nda polis tarafından hedef gözetilerek gaz kapsülü ile kafasından vuruldu. Tam 8,5 aydır yoğun bakımda, yaşam mücadelesi veren Berkinimiz bu sabah saat 7.00’de aramızdan ayrılarak yıldızlar ülkesine göç etti.” denildi.

mersin berkin elvan eylemi 1Berkin Elvan’ ın 8,5 aydır sürdürdüğü umut ve direncin yaşatılacağına da vurgu yapılan basın açıklamasında: “Berkin 8,5 aydır direnişi ile umudumuzu büyütüyordu. Berkin, mevsimlerdir bize direnç aşılıyor, ölüme meydan okuyordu. Ne yazık ki Berkin, bu amansız mücadeleyi, umudu ve direnci bize devrederek aramızdan ayrıldı.” denildi.

Yapılan basın açıklamada aynı zamanda gezi şehitlerine de: ”Gezi İsyanı sırasında Ali İsmail’i, Ethem’i, Mehmet’i, Medeni’yi, Abdullah’ı, Ahmet’i katleden devlet, şimdide Berkin’i aramızdan koparıp almıştır. Devlet, 14 yaşındaki Berkin’in kabına sığamayan direnç yüklü yüreğinden korkmuştur.” denilerek vurgu yapıldı.

Basın metininin okumasından sonra sloganlarla bitirilen eylemde Berkin Elvan için akşam gerçekleştirilecek olan eylemin çağrısı da yapıldı.

 

ME.Ü’ de Berkin Elvan anıldı

Ayrıca Berkin Elvan için bir eylemde Mersin Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. MEÜ öğrencileri 269 gündür komada olan ve bu sabah saatlerinde hayatını kaybeden Berkin Elvan için eylem yaptı. Fen-Edebiyat Fakültesi önünde toplanan öğrenciler buradan dövizlerle yürüyüşe geçti.

Eylem sırasında, Grup İsyan Ateşi’ nin Berkin Elvan’a yazdığı parça söylendi. 

Yürüyüşte ise sık sık “‘Berkin Elvan ölümsüzdür’,’Berkin’i vuranlar hesap verecek’, ‘Anaların öfkesi katilleri boğacak’, ‘Bedel ödedik bedel ödeteceğiz’, ‘Gezi şehitleri ölümsüzdür’,’Katil devlet hesap verecek’” sloganları atıldı.

Yürüyüş Cumhuriyet Meydan’ında Berkin şahsında tüm gezi şehitleri anısına yapılan saygı duruşu ve söylenen Gündoğdu Marşıyla sonlandırıldı.

 

Kaynak: www.yenidemokratgenclik.net

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu