Güncel

Mersin’de Denizler anıldı

Mersin: Mersin’de Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilmesinin yıldönümü dolayısıyla Halkevleri, Liseli Genç Umut, Öğrenci Kolektifleri tarafından yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi. Yürüyüşe; Partizan, İHD de destek verdi.

Devrimci önderlerin idam edilmesini protesto etmek amacıyla Özgür Çocuk Parkı önünde bir araya gelen kitle, sık sık “Denizlere sözümüz devrim olacak”, “Emperyalistler, işbirlikçiler, 6. Filo’yu unutmayın” sloganlarını attı.

Daha sonra yürüyüşe geçen kitle, yürüyüş esnasında “Dev-Genç Marşı’nı okudu. Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan ve İbrahim Kaypakkaya’nın fotoğraflarının taşındığı yürüyüş Taş Bina önünde sonlandı. Burada kitle adına Banu Kılıclı’nın okuduğu basın metninde İdamlarının 42. yılında fikirlerinin hala devam ettiği vurgulanırken; “Bu gün ise hem emperyalistler hem de işbirlikçi AKP savaş politikalarını sürdürüyor. Tayyip Erdoğan, ‘Suriye ile savaş halindeyiz’ diyor. Reyhanlı’da bombalarla kendi halkını katlediyor. Suriye’de savaşı körüklemek için besleme çetelere tırlarla silah taşımaya devam ediyor. Denizlerin Filistin halkı için verdiği mücadele anılarımızda bu gün emperyalistler ve onların işbirlikçisi AKP’nin Ortadoğu halkları için yaptığı her kanlı planın karşısında halkların kardeşliğini savunmaya devam edecek ve katilleri Deniz olup boğacağız” denildi.

IMG 3271Tayyip Erdoğan’ın; barış ve özgürlük için mücadele eden halkın karşısına TOMAlarla, polislerle dikildiğinin söylendiği açıklamada yeni MİT yasası aracılığıyla devletin tüm baskı aygıtlarını elinde tutmaya çalıştığı vurgulandı.

Sık sık sloganlarla desteklenen açıklamada son olarak “Denizlere verdiğimiz sözü tutacağız. Haziran isyanında cesaretle, dayanışmayla, omuz omuza mücadele ederek gücünü gösteren gençlik, Denizlerin yolunda yürümeye devam edecek” denildi.

Yapılan basın açıklamasından sonra eylem, kitle tarafından sonlandırıldı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu