Güncel

Mersin’de görkemli miting

Mersin: Mersin’de yüz bine yakın kişi BDP’nin büyük mitingi için Tırmıl Miting alanında bir araya geldi. Alanda, “HDP’ye yapılan saldırıların hesabı sorulacak“, “Ezilen halklar bir arada” başta olmak üzere çok sayıda pankart açıldı.

Yağışa rağmen özellikle kadınların yöresel kıyafetleriyle gökkuşağına çevirdiği ve büyük bir coşkunun hakim olduğu alanın içinde, kitle sık sık “Bijî Serok Apo“, “Bijî Berxwedana Rojava”, “Jin jîyan azadî” sloganları attı.

Mitinge; Paris katliamında şehit düşen Leyla Şaylemez‘in anne ve babası, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, İstanbul Milletvekili Levent Tüzel katıldı. Mitingde ilk olarak BDP’li belediye eş başkan adaylarının tanıtımları yapıldı. Ardından BDP Mersin Belediyesi Eş Başkan Adayı Sibel Yiğittekin konuşma yaptı.


“Kürtler şimdi de ona ‘güle güle Erdoğan’ diyor”

HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, mitinge gelen on binlerin Türkiye’nin kaderini belirleyeceğini belirterek BDP ve HDP’nin omuz omuza Türkiye halklarını iktidara taşıdığını söyledi.

AKP’nin şimdiye kadar yürüttüğü ikiyüzlülüğün, yolsuzlukla meşruiyetini kaybettiğini belirten Kürkçü, “Kürtler de şimdi ona güle güle Erdoğan diyor” dedi. Erdoğan’ın halklara zulmeden ve kimliklerinden ötürü aşağıladığını belirten Kürkçü, “Şimdi sende layık olduğun yere gidiyorsun” dedi.

Halkların Erdoğan’ı yokluğa mahkum ettiğini belirten Kürkçü, “HDP ve BDP el ele omuz omuza Türkiye ve Kürdistan’da özerk yerel yönetimlerini oluşturmak için ilerliyor” dedi.

 

“Yıllardır yükün en büyüğü hep sizin omuzlarınızda oldu”

Daha sonra ise BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş konuşma yaptı. Demirtaş, Mersin’in ortaya koyduğu tablonun ve güçlü topluluğun Kürt halkının Ortadoğu’da gelmiş olduğu aşamayı gösterdiğini ve bu durumdan onur duyduklarını söyledi.

Mersin’in üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını belirten Demirtaş, “Yıllardır yükün en büyüğü hep sizin omuzlarınızda oldu” dedi. Yenişehir, Tarsus, Büyükşehir ve Torosları da alacaklarını vurgulayan Demirtaş, zorlu mücadelenin kendilerini nereye getirdiğini unutmamak gerektiğini söyledi.

Tek dil, tek millet olmayacaklarını, tek yürek olacaklarını kaydeden Demirtaş, “Akdeniz belediyesinin örnek çalışmalarını herkes gördü. Belediyelerimize yenisini ekleyeceğiz. Tüm ezilenler ile herkes BDP’den eşit hizmet alacak insan kimliği ile. Tüm mahallelere eşit hizmet götüreceğiz. Tekçi, ırkçı değiliz bunlar gibi. Neler yaptıklarını görüyorsunuz” dedi.

 

Sen Ceylan’ı, Uğur’u, Berkin’i sevmiyorsun”

Erdoğan’ın büyük bir yalan ustası olduğunu ortaya koyduğunu belirten Demirtaş, “Biz yaratılanı severiz yaradandan ötürü diyor. Ama biz çok iyi biliyoruz ki sen sana oy verenleri seviyorsun, Ceylan’ı, Berkin’i Uğur’u sevmiyorsun sen” dedi.

Berkin Elvan için Başbakan’ın, “taş atıyordu” sözlerini hatırlatan Demirtaş, “Sana taş atmanın bedelini ölümle mi ödemeliydi? Senin İsrail’den farkın yok. İşte AKP zihniyeti işte İsrail zihniyeti” dedi.

Uğur Kaymaz’ın da katledildiğini hatırlatan Demirtaş, “Eğer, Uğur, Ceylan, Berkin teröristse biz teröristin daniskasıyız. Artık bütün dünya görüyor ki kendi halkını terörist olarak gören bir iktidara dönüştü. 15 ve 12 yaşındaki çocukları, Roboski’de çocukları katledenleri televizyonlarda kutlayan bir Başbakana dönüştü” dedi.

 

“AKP’ye büyük bir kabus yaratmaya Mersin halkı hazır mı?”

AKP’ye büyük bir kabus yaratmaya Mersin halkı hazır mı” diye soran Demirtaş’a kitle hep bir ağızdan “evet” diye cevap verdi. Kürt halkının her türlü saldırı ve baskıya rağmen kimsenin önünde boyun bükmediğini ve korkmadığını, kimseye de saldırmadığını belirten Demirtaş, “Mersin’de ve ilçelerinde seçimi kazanmaya yakın olduğumuzu gördükleri için provokasyon yapmaya devam edecekler. Dikkatli olacaksınız. Ne yaparlarsa yapsınlar tahriklere gelmeyelim” dedi.

CHP, MHP, AKP, İşçi Partisi’nin el ele vererek HDP’ye saldırdığını belirten Demirtaş, “Başbakan bu saldırıları izliyor, şimdiye kadar saldırılarla ilgili tek bir kelime etmedi” diyerek, Başbakan’ın protesto edildiği zamanlarda ise yüzlerce kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Saldırıları İçişleri Bakanlığı’na bağlı AKP’nin polislerinin yaptığını belirten Demirtaş, “İşte bu utançtır. Şimdi biz yüz bin kişi burada toplandık. AKP tabelası inmeden gitmeyiz desek indirirler mi yoksa uçaklarla saldırılar mı? Rakip partilerin bayraklarını asacak elemanları yoksa siz yardımcı olun” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu