Emek

Mersin’de KESK grevi

Mersin: Hastane Caddesi’ndeki Maliye binası önünde bir araya gelen KESK, “Satış sözleşmesini kabul etmiyoruz, bütçeden hakkımızı istiyoruz” şiarıyla AKP Akdeniz İlçe binasına yürüyerek basın açıklaması yaptı.

Yürüyüşe, Mersin’deki demokratik kitle örgütleri de destek verdi. Yürüyüş öncesi Maliye binasının tabelasına, “Bu iş yerinden grev var” pankartı asan BES, davul zurna eşliğinde halay çekti. “Savaş için değil insanca bir yaşam, halk için bütçe istiyoruz” pankartının taşındığı yürüyüşte, “Harama el sürmediler! Dolarları makineyle saydılar”, “Ayakkabı Kutusu Partisi”, “Beyaz ekmek değil, yeşil dolar yiyin” dövizleri taşındı.

Kamu emekçileri, boş kartonları havaya kaldırarak, “Artık yeter” kartlarını çıkardı. Yürüyüş boyunca, “Hırsız var”, “AKP mezara halk iktidara”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganları atıldı. AKP ilçe binası önündeki caddeyi TOMA araçlarıyla kapatan çok sayıda çevik kuvvet polisi, emekçilerin ilçe binası önüne yürümesini engelledi. Polis ve ile emekçiler arasında yapılan görüşmeler sonucu polis barikatı geriye çekerek kitlenin önünü açtı. Burada emekçiler adına basın metinini okuyan KESK Mersin Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Özbay, “Emek için halk için bütçe dememeye” geldiklerini ifade ederek, “Bizler savaşın rantın, gericileştirme projelerinin maliyetlerini ödemeyi reddediyoruz! Bu bütçeyi kabul etmiyoruz” dedi.

Yaklaşık üç bin kişinin katıldığı ve oldukça coşkulu geçen grev, kitlenin inisiyatifiyle sonlandırıldı.

grev mersin 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu