Güncel

Mersin’de Malatya Belediyesi’ne tepki

Mersin: Malatya Kent Konseyi’nin “Hazinemiz Ailemiz” isimli başlattığı proje kapsamında yaptırdığı “Kadına köle olma, ailene reis ol” yazılı afişler tepki toplamaya devam ediyor.

Mersin Akdeniz Belediyesi Kent Konseyi Kültür Sanat Çalışma Meclisi, tarafından konuyla ilgili protesto açıklaması yapıldı. Adil Okay tarafından okunan basın metninde bu uygulamaya ve anlayışa Mersin’de bulunan tüm Kent Konseylerinin tepki göstermesi çağrısı yapıldı.

 

“Malatya Belediyesi’ni kınıyoruz”

Meclis adına açıklamayı okuyan Okay, “Hükümet kanadı yanı sıra toplumsal muhalefet organlarında, derneklerde, sendikalarda, yönetim organlarında da kadın temsili –istisnalar olsa bile- acınacak düzeyde. Kadınların ataerkiden özgürleşmesi sorunu, salt kadınlara yönelik toplumsal desteklerin artırılması sorunu değil, aynı zamanda erkeklerle kadınlar arasındaki mikro-iktidar ilişkilerinin tasfiyesi, gündelik ilişkilerde, mahrem hayatta köklü bir dönüşümün yaşanması sorunudur” dedi.

Kadın cinayetlerinin ve taciz- tecavüzün bilançosunu da açıklayan Okay, kadına şiddeti savunan bu afişleri protesto ettiklerini ve eşbaşkanlık sistemini örnek almak yerine kadının eve hapsedilmesini amaçlayan Malatya Belediyesi’ni kınadıklarını belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu