Gençlik

Mersin’de Öğrenciler Halepçe İçin Yürüdü

Mersin: Mersin Üniversitesi öğrencileri Halepçe Katliamı’nın yıl dönümü nedeniyle Fen Edebiyat Fakültesi önünde öğrenciler bir araya geldi.

Yüzlerce öğrenci fakülte önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar  siyah pankart ve “Halepçe’yi unutma unutturma“, “Bé Serok jîyan nabe” benzeri  sloganlar eşliğinde yürüyerek burada basın açıklaması yaptı.

Açıklama öncesi Halepçe’de yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuldu. Öğrenciler adına açıklama yapan Mehmet Bozdağ, 16 Mart 1988 gününün insanlık tarihinin utanç verici günlerinden biri olduğunu belirterek, bu tarihte dünya güçlerinin Ortadoğu halklarına yaşattığı katliamlara bir yenisinin daha eklediğini söyledi.

Halepçe’nin kokusuyla beraber ölümü getiren kimyasal silahların 5 binden fazla masum insanı katlettiği gün olduğunu belirten Bozdağ, “Kürtleri, Asurileri ve Halepçe’de yaşayan diğer milletlerden halkları hedef alan katliamda dönemin Saddam Hüseyin rejimi tüm dünyanın gözleri önünde 5 binden fazla çocuk, kadın ve erkeği kimyasal silahlarla acımazsızca katletmiştir” dedi.
Bozdağ, “Ancak Kürtlere yönelik gerçekleştirdikleri katliamlar ve buna destek veren ülkeler hiç soruşturulmadı. Tarih boyunca olduğu gibi Kürtlere yönelik bu vahşette karanlıkta kaldı. Aradan geçen 26 yıla rağmen Kürtler ve diğer halklar bu katliamı unutmamıştır” diyerek Halepçe katliamında yaşamalarını yitirenlerin anısı önünde saygı ile eğildiklerini ve katliamı kınadıklarını söyledi.

 Açıklama “Çerxa Şoreşé” marşının söylenmesi ile son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu