Manşet

Mersin’de Operasyonlara Tepki

Mersin: Mersin’de KCK adı altında yapılan operasyonlara karşı tepkiler büyüyerek devam ediyor.

25 Eylül günü aralarında Kûrdî-Der, BDP, İŞTAR, İHD, KESK, MKM, MEYADER, NARDER, GÖÇDER VE DİHA yöneticilerinin de olduğu 40 kişi yapılan kurum ve ev baskınlarıyla gözaltına alındı. İlk 24 saat avukat görüşünün engellendiğini aktaran avukatlar, gözaltına alma işlemlerinin gün boyu devam ettiğini belirttiler.

Kurumlardaki bilgisayarlara, kitaplara ve evraklara el konulduğu operasyonda gözaltına alınanların hala TEM şubede tutuldukları biliniyor. 25 Eylül günü, tüm bu hukuksuzluklara karşı kitlesel olarak KESK tarafından yapılan basın açıklamasının ardından; 26 Eylül günü saat 12.30’da BDP il binasının önünde basın açıklaması ve ardından oturma eylemi gerçekleştirildi.

Açıklamaya önce Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü başladı. İşçilerin, emekçilerin haklarını savunan tüm insanların tutuklandığını söyleyen Kürkçü, polisler de dahil kimsenin AKP’den medet ummaması gerektiğini vurguladı. Kitlede büyük bir coşku uyandıran açıklamasına devam eden Kürkçü; Mersin ve diğer 80 ilde halkın susmayacağını, tüm bu baskılar devam ettiği sürece halkın öfkesinin daha da artacağını ekledi.

Ardından BDP Mersin İl Örgütü adına yapılan açıklamada yasal, demokratik, meşru zeminde mücadele eden parti BDP’nin sesinin kısılmaya çalışıldığını belirtti. Açıklamada “Yargıya açıkça talimat veren ve talimat verdiğini saklamayan Başbakan Tayyip Erdoğan ve hükümeti, ne kadar zulüm uygularsa uygulasın, halkımız ve partimiz asla boyun eğmeyecek, geri adım atmayacaktır. Yapmış olduğu her saldırı, halkımızın öfkesini bilemekte, kararlılığımızı bir kat daha arttırmaktadır. Bu temelde güçlenen ve her zaman daha çok direnen halkımız olacaktır, yıkıma ve dağılmaya doğru gidecek olan ve giden zalim AKP hükümeti ve başkanı Erdoğan olacaktır. On bin değil, yüz bin yöneticimizi de tutuklasanız, asla barış ve özgürlük mücadelemizden geri adım atmayacağız” denildi.

Açıklama; baskıların asla yıldıramayacağı tekrar pahasına vurgulanarak, yapılan oturma eyleminin ardından eylem sonlandırıldı.

Yapılan ve gözaltına alınan kurum temsilcilerinin isimleri şöyle:

MKM Yöneticisi Seyhan Yıldırımlı.

İHD Mersin Şube başkanı Ali Tanrverdi

BDP Parti meclis üyesi Hüseyin Şapuk

BDP il eş başkanları Aynur Aşan ve Musa Kulu

BDP il yöneticisi Adil Karabulut

Belediye çalışanı Ali Atsız

Belediye meclis üyesi Faik Eroğlu

İştar Kadın danışmanlık Koordinatörü Besime Gülhan Yağ

Radyo ses çalışanı Mahir Öğretmen

DTK üyesi Nesrin Altay

BDP Akdeniz ilçe başkan Yardımcısı Sıtkı Aydemir

BDP eski il başkanı Cihan Yılmaz

Kesk üyesi Erdal Sarıkaya

DTK üyesi Saadet Sürer

BDP il yöneticisi Demir

DİHA muhabiri Ferhat Arslan

Yakayder der Yöneticisi Kadir Beştaş Cüneyt Takkuş

BDP üyesi Mehmet Bitkin

BDP il yöneticisi Abdullah Sayılgan

Kesk Genel Meclis üyesi Sinan Muşlu

Eğitim Sen Şube Kadın sekreteri Aynur Şahin

Toroslar belediye meclis üyesi Hüseyin Aral

MKM yöneticisi Barış Arun

Narder yöneticisi Emine Kocadağ

Kurdi der başkanı Selahattin

Çam Kibele başkanı Hediye Bakrak

İŞTAR yöneticisi Roza Yavruk

BDP PM üyesi Mustafa Gülve Hüseyin duran

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu