Güncel

Mersin’de Sağlık Hakkı İçin Grev

 

Mersin: Mersin Sağlık Hakkı Meclisi’nin çağrısı ile bir araya gelen sağlık emekçileri, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla sağlık alanında yaşanan sıkıntıları protesto etmek amacıyla bir günlük iş bıraktı.

Hastanelerin acil servisleri dışındaki tüm ünitelerde iş bırakan emekçiler İstasyon Meydanı’nda sabah saatlerinde toplanmaya başladı. Açtıkları siyah pankartlarla hükümetin sağlık alanındaki politikalarının sağlık sistemini yok etiğine dikkat çeken sağlık emekçileri, polis tarafından öldürülen Berkin Elvan’ı andı.

Sağlık Haktır Satılamaz“, ” İnsanca Yaşamak İstiyoruz“, “Parasız Sağlık, Parasız Eğitim“, “Herkese Eşit Ücretsiz Sağlık“, “Berkin Elvan Ölümsüzdür” sloganları eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

Sağlık emekçilerine BDP Akdeniz Eş Başkan Adayı Yüksel Mutlu, BDP Mersin Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Bedri Kuram, BDP Yenişehir Eş Başkan Adayı Saniye Ağbay, BDP Mezitli Eş Başkan Adayı Muazzez Araç ile Eğitim Sen Mersin Şubesi ve HDP bileşenleri katıldı. 
Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklamasını yapan Mersin Tabip Odası Başkanı Galip Kırıcı, 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlamadıklarını, ülkenin içinde bulunduğu durumu ve Berkin Elvan’ın polis şiddetiyle öldürülmesini kınadıklarını söyledi.

Sağlık hakkının gasp edildiği bu günlerde 14 Mart Tıp Bayramı’nı bir mücadele günü olarak karşıladıklarını ve talepleri karşılanana kadar mücadele etmeye devam edeceklerini belirten Kırıcı taleplerini şöyle sıraladı: “Sağlık çalışanlarını taşeronlaştıran uygulamalar durdurulsun, sağlığı ticarileştiren, sağlık hizmetlerini metalaştıran, eşit, ücretsiz, nitelikli sağlık hizmetinin önündeki engel olan bütün katkı katılım payları ve ilave ücretler kaldırılmalıdır.

Sağlık Bakanlığı’nın ve hükümetin, taleplerine en kısa sürede yanıt vermesini isteyen Kırıcı; “Aksi takdirde bundan sonraki eylemlerimizin bir günlük grevle sınırlı kalmayacağı daha etkili eylemler yapacağız” diye konuştu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu