GüncelManşet

(foto) Meskan Dağı’ndaki kalekol protestosuna saldırı

 

HAKKARİ (DİHA) – Hakkari’nin Meskan Dağı’nda yapımı planlanan kalekolu protesto etmek amacıyla tepeye yürüyen binlere, asker sert müdahalede bulundu. Kadın, yaşlı ve gençlerin de aralarında bulunduğu kitleye biber gazı, plastik mermi ve taşlarla müdahale edilmesi sonucu çok sayıda kişi yaralandı. Araziye dağılan kitle dört bir yandan tepeye çıkıyor.

Hakkari’nin 2 bin 100 rakımlı Meskan Dağı’nda yapımı planlanan kalekola binlerce askerin konuşlandırılması ve operasyon hazırlıklarına karşı 6 Nisan’da kurdukları çadır ile eylem halinde bulunan BDP ve sivil toplum örgütleri, bugün dağın zirvesine doğru yürüyüşe geçti. Hakkari ve ilçelerinden binlerce yurttaşın yanı sıra Hakkari Belediyesi eş başkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi, BDP Genel Merkez yöneticileri, sivil toplum örgütü temsilcileri zirvenin yamacında bulunan çadır alanında biraraya geldi. HPG ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının yanı sıra Türkçe ve Kürtçe “Ya müzakere ya savaş” pankartlarının taşındığı yürüyüşte, kadınların yoğunluğu dikkat çekti. Öte yandan gün boyu dağın tepesine helikopterlerle asker ve mühimmat sevkıyatı yapıldı. Yine çok sayıda polis ve özel harekat timi de zirveye intikal ettirildi.

İnsansız hava araçları da alan üzerinde sürekli dolaştı. Uzun yürüyüşün ardından ilk barikata ulaşan kitle adına önce İHD ve MAZLUMDER yöneticileri, ardından ise Hakkari belediye eş başkanları, Hakkari Jandarma Alay Komutan Yardımcısı ile görüştü. Heyet, dağın zirvesine çıkarak konteynerlerin kurulduğu alanda basın açıklaması gerçekleştirmek istediklerini dile getirdi. Komutan  ise aldığı emri gerekçe göstererek yürüyüşe izin vermeyeceklerini söyledi.

Heyetin yürüyüşte kararlı olduklarını belirtmesi üzerine komutan, bir kez daha uydu telefon aracılığıyla üst makamları ile iletişime geçti. Üst makamlarının izin vermediğini söyleyen komutan, gruba dağılmaları yönünde uyarı yaptı. Kitlenin yürüyüşe geçmesi üzerine, asker gaz bombaları ile kitleye müdahale etti. İlk müdahale çok sayıda kadın ve yaşlı gazdan etkilendi. Sayısız gaz bombasının atıldığı müdahale üzerine kitle alana yayılarak zirveye doğru hareket etti. Dağın eteklerinde konuşlandırılan askerler bu hamle üzerine geri çekilirken, askerler dağın zirvesinden ve siperlerden yüzlerce gaz bombası ve plastik mermi kullandı. Yine askerlerin taş atması dikkat çekti.

Askerin müdahalesine halk ise taş, havaifişek ile karşılık veriyor. Askerin attığı gaz bombası ve taşlardan bazı yurttaşların çeşitli yerlerinden yaralandığı görüldü. Telefonun hiçbir şekilde çekmediği alanda, yaralılar yurttaşların araçları ile 45 kilometre uzaklıkta bulunan Hakkari’ye taşınıyor. Yine çok sayıda ambulans da olay yerine sevk edildi.

Askerin sert müdahalesine karşı direnen halk zirveye yaklaştı. Zirvenin yamaçlarına bayrak diken halkın direnişi devam ediyor.

Kaynak: DİHA

[widgetkit id=591]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu