Güncel

Metin Göktepe Mezarı başında anıldı

H. Merkezi: 18 yıl önce haber takibi yaptığı sırada Alibeyköy’de gözaltına alınarak Eyüp Kapalı Spor Salonu götürülen ve burada da polis tarafından işkence ile katledilen Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe Esenler Kemer Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı.

Yapılan anmaya annesi Fadime Göktepe,  Evrensel Gazetesi çalışanları, gazeteciler, Ferhat Tunç, BDP İstanbul İl Eş Başkanı Emrullah Bingül, Cumartesi Anneleri’de katılarak destek verdi.

 İlk olarak Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe, Göktepe’nin mezarı başında bulunan dostları ve basın çalışanlarına “Metin’in evine hoş geldiniz” , Metin’in katilleri Mehmet Ağar ve Tansu Çiller’dir dedi.

Fadime Göktepe’nin ardından konuşan Metin Göktepe’nin o dönemki çalışma arkadaşı ve Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Göktepe’nin katledildiği olayı hatırlatarak Göktepe’nin polisin engellemesine rağmen haberi izlemek için ısrarcı davrandığını söyledi. Göktepe davasının takipçileri olduğunu ifade eden Polat, “Göktepe davasında da görüyoruz ki faillerinin devlet olduğu cinayetlerde failler ortaya çıkmıyor. Bunu en son Roboski’de de gördük” dedi.

Anmada söz alan BDP İstanbul İl Eş Başkanı Emrullah Bingül de Göktepe’yi anarak başladığı konuşmasında,”18 yıl sonra Metin yoldaşımızı anarken yaşadığımız ülkede basın emekçilerimiz hala cezaevinde olmasaydı, adalet yerini bulsaydı o zaman belki birazcık vicdanlarımız rahatlardı. Ama hala ülkede yaşanan adaletsizlik, hukuksuzluk 18 yıl öncesine ne ise bugün de aynıdır. Roboski’de verilen karar da bunun en bariz örneğidir” dedi.

Son olarak konuşan Fadime Göktepe; “Bu ülkede insan hakları, adalet, devlet var mı” dedi. Tutuklu gazetecilere de değinen Fadime Göktepe ” İçerideki gazeteciler de öldürülen gazeteciler de bizim çocuklarımızdır” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu