Güncel

Metin Göktepe mezarı başında anıldı

Gözaltında polis tarafından dövülerek öldürülen Evrensel gazetesinin muhabiri Metin Göktepe, mezarı başında anıldı.

H. Merkezi: İstanbul’da 23 yıl önce bugün gözaltında polis tarafından dövülerek öldürülen Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe için anma yapıldı.

İstanbul’da 23 yıl önce bugün gözaltında polis tarafından dövülerek öldürülen Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe için anma yapıldı.

Göktepe’nin ailesi ve dostları ile meslek örgütlerinin temsilcileri, İstanbul Esenler’de bulunan Kemer Mezarlığı’ndaki mezarı başında bir araya geldi.
Anmaya Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe’nin yanı sıra Cumartesi Anneleri, CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, DİSK Basın İş Başkanı Faruk Eren, Evrensel Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Makina Mühendisleri Odası Başkanı Battal Kılıç da katıldı.
“Metinler ölmez Evrensel susmaz”, “Özgür basın susturulamaz” sloganlarının atıldığı anmada, Göktepe’nin mezarına karanfiller ile Evrensel gazetesi bırakıldı.
Saygı duruşunun ardından anmada ilk sözü Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat aldı. Polat, “Biz Metin’e tutunarak halkın haber alma hakkına ve basın özgürlüğü mücadelesine sahip çıkıyoruz ve gazetecilik ısrarımızı dile getirmiş oluyoruz” dedi.
Göktepe’nin ablası Meryem Göktepe de halkın haber alma hakkına sahip çıkan gazetecileri kutladı.
EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan Metin Göktepe, Hrant Dink ve Uğur Mumcu’yu andı, “Onların şahsında bir kez daha baskılara karşı demokrasiyi, özgürlükleri savunmaya devam edeceğimizi belirtiyoruz” dedi.
Anmada CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, DİSK Basın İş Başkanı Faruk Eren de konuşma yaptı.
Fadime Göktepe, ilerleyen  yaşı ve havanın soğuk olması nedeniyle anma esnasından araçtan indirilmedi. Fadime Ana anma bittikten sonra oğlunun mezarına gelerek ağıt yaktı.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu