Güncel

Metroda uyursan ölebilirsin!

 

İstanbul: Bugün (9 Mayıs) İHD İstanbul şubesi üyeleri, Gökçen Serhan adlı genç kadının 6 Mayıs’ta Aksaray Metrosun da güvenlik güçleri tarafından darp edilmesini protesto ederek, Serhan’ı darp eden güvenlik görevlisini hakkında suç duyurusunda bulundu.

İHD İstanbul Şubesi üyeleri, Gökçen Serkan’ın 6 Mayıs’ta Aksaray Metro İstasyonunda uyuya kaldığı için darp edilmesini bugün protesto etmek için Serkan’ın darp edildiği yerde basın açıklaması gerçekleştirildi. Sokakta erkliğin kol gezdiği vurgu yapılan açıklamada, “Metroda, sokakta her yerde özel güvenlik ve polis şiddetine son” pankartı açıldı. Açıklamayı İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe yaptı. Efe açıklamasında,  AKP Hükümetinin güvenlik görevlilerinin ve polislerin uyguladığı şiddeti görmezden gelerek şiddetin olağanlaştırıldığını ifade etti. Açıklamanın devamında bu olağanlaştırma politikalarıyla mücadele edeceklerini ve asla vaz geçmeyeceklerini belirttiler.

Baskı ve şiddet yanı başımızda!

Açıklamanın ardından yaşadıklarını anlatan Gökçen Serhan Metroda uyuya kaldığını ve birkaç kez gidip geldiğini, bunu fark eden güvenlik görevlilerinin de olaya darpla müdahale ettiğini belirtti. Kendine geldiğinde kanlar içinde olduğunu anlatan Serhan, polisten yardım istediğini ama polisin tepkisinin, “güvenlik görevlileri hep böyle bir şey yapamazsın evine git” sözleri ile olduğunu ifade etti. Serhan devamında, Gezi’de, 1 Mayıs’ta, kampüste, iş yerlerinde, Metroda, ev’de, sokakta şiddetin her alanda her yerde olduğunu dile getirdi. Bu baskı ve zulümlere karşı herkesi birlik ve dayanışmaya davet eden Serhan bu olayın peşini bırakmayacağını belirtti. Serhan’ın annesi Ümran Serhan ise Türkiye’de her gün devlet şiddetinin arttığını belirtti.

Açıklamanın ardından İHD İstanbul Şube üyeleri ve Serhan’ın ailesi özel güvenlik görevlileri ve yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunmak için İstanbul Adliyesine gitti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu