Güncel

MEÜ, meğer ne demokratikmiş(!)

Mersin: Dün Rektör Yardımcısı ile öğrenciler, BDPli eş başkan adayları ve demokratik kitle örgütleri bir görüşme yapmıştı. Yapılan görüşmede, Rektör Yardımcısı Yüksel Özdemir, öğrencilere bir hafta, bir dönem ve bir yıl olmak üzere cezalar istediklerini ve bu cezaların uygulanmasını istediklerini söylemişti.

 

“Dua etsinler az ceza verdik”

Bu gün ise Eğitim-Sen üniversite temsilciliği, Rektör Süha Aydın’la bir görüşme daha yaptı. Öğrencilere aktarılan görüşmenin içeriğine göre, Süha Aydın: “Daha yüksek cezaları verebilecekken, sınırı düşük tuttuk. Okulda sürekli eylem yapıyorlar, hepsine soruşturma açabilecekken, açmıyoruz” diyerek aba altından sopa gösterdi.

Öğrencilerin en temel ve demokratik hakkını kullanmasının ardından soruşturma açılmamasını ‘demokratik’ tutum olarak gören üniversite rektörlüğü ayrıca bir haftalık olan cezaları da Bahar Şenlikleri dönemine denk getirerek öğrencileri mağdur etmeyeceklerini(!) söyledi.

 

Direnişe Bahar’ın ailesi de destek verecek

Direnişte olan öğrencilerden yaklaşık 10’u, soruşturma sonucu verilmesi planlanan cezaların yazılı tebliği halinde süresiz, dönüşümlü veya dönüşümsüz açlık grevine başlayacaklarını belirttiler.

Bahar’ın ölümü ardından tırmanan sürecin geldiği noktada demokratik kitle örgütlerinden ve halktan destekler gelmeye devam ediyor. Bu desteğe bir yenisi daha eklendi. Üniversitenin ihmali sonucu yaşamını yitiren Bahar Salim’in ailesi de açlık grevinin başlaması halinde, bir hafta destek için geleceklerini belirtti. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu