Gençlik

MEÜ’de Gever öfkesi!

Mersin: Gever de yapılan katliamın ardından Mersin Üniversitesinde katliam protesto edildi. Yaklaşık 700 kişinin katıldığı eylemde kitlenin öfkesi dikkat çekti.

Bugün saat 12.00’de Fen edebiyat fakültesi önünde başlayan eylem üniversite girişine kadar devam etti. Yolu trafiğe kapatan öğrenciler yürüyüş boyunca, “Katil devlet hesap verecek”, “Şehîd namirin. “Ey şehîd riya te, riya me ye” gibi sloganlar attı.

Kitle, üniversite giriş kapısının önüne geldiğinde Gever şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirdi. Ardında, Mersin Üniversitesi Demokratik Yurtsever Öğrenci Meclisi adına okunan basın açıklamasında; Kürt halkının tarihten beri zulüm karşısında geliştirdiği onurlu duruşa ve bunun tüm dünya halklarına önderlik etmesine vurgu yapıldı.28 Aralık 2011 tarihin de gerçekleştirilen Roboski katliamında 34 meü gever 2Kürt gencinin bombalanarak öldürüldüğü Türk tarihinde bir utanç olarak yaşanan bu olayın  ana akım medyada  haberin verilmesi zorunlu bir hal aldıktan sonra  yayınlandığı belirtildi. Son bir yıldır devlet eliyle bilinçli bir şekilde Kürdistan şehitleri mezarlarına ,insan ahlakını ve vicdanını zorlayan saldırılar yapıldığı  son günler de ise Colemerg (Hakkari)’in Gever (Yüksekova) ilçesinde kendisini yinelemiştir.

Kitle adına okunan basın açıklamasının ardından sloganlar atan kitle 10 dakikalık oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.

Yapılan protesto eylemine YDG’de katılarak destek verdi

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu