Emek

Midal Kablo işçilerine polis saldırdı

H.Merkezi: Bilecik Bozüyük Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Bahreyn sermayeli Midal Kablo’da DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için işten atılan işçiler. Direnişe geçmişti.Bu sabah 17 işçi gözaltına alıldı.

“Temsilcilerimizin bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz”

DİSK / Birleşik Metal İş Sendikası, gözaltı saldırısıyla ilgili açıklama yaparak, “Sendikaya üye olacaksanız Türk Metal’e üye olun” baskılarının ardından şimdi de devletin kolluk kuvvetlerini devreye sokuyor” diyerek tepki gösteren sendika. “Dün Renault’ta bugün Midal Kablo’da işçiler en temel haklarından olan anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış sendikaya üye olmak ve toplu sözleşme yapma hakkını kullandıkları için devlet kademelerinden gelen talimatlarla gözaltına alınıyor” dedi.

Mülki amirliklere düşen görev, sendikaya ve işçilere devletten aldıkları yetkileri kötüye kullanarak saldırmak değil, işçilerin anayasal ve yasal haklarına saygı göstermektir. Bu nedenle, bu sabah haksız ve keyfi olarak gözaltın alınan üyelerimiz ve Şube yetkililerimizin ve temsilcilerimizin bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu