Güncel

(video)Milli Eğitim Temel Kanuna Karşı Eğitim Emekçileri eylemdeydi

 

Bursa/Gemlik: Milli Eğitim Temel Kanununa karşı 26 Şubat günü için Türkiye genelinde bir günlük ortak grev kararı alan Eğitim Sen ve Türk Eğitim Sen Sendikaları Gemlik şubeleri de eylemdeydi. Saat 11:00’de AVM önünde bir araya gelen iki sendika üyeleri ve halkında katılımıyla birlikte AVM önünden sloganlar eşliğinde yürüyerek merkezdeki parkta basın açıklaması gerçekleştirildi.

Yürüyüş boyunca kitle sık sık, “Memleketi soydular kutulara koydular“, “Gemlik uyuma emekçine sahip çık“, “Emekçiler burada hırsızlar nerede”, “Hırsız var” vb sloganlar atıldı. İlk olarak iki sendika başkanı kitleyi selamlayan kısa bir konuşma gerçekleştirdiler. Daha sonra ise Eğitim Sen ve Türk Eğitim Sen adına basın açıklamasını Eğitim Sen Hukuk sekreteri Naci Aksu tarafından okundu. Aksu tarafından okunan açıklamada, “17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında yıllardır kader ortaklığı yaptığı kesimlerle arası bozulan siyasi iktidar, ülkeyi hızla otoriterleştiren, yasama, yürütme ve yargıyı büyük ölçüde kendi iktidarının denetimine alan yasal düzenlemelerin ardından, eğitim sistemini tamamen denetimi altına almak için düğmeye basmıştır” denilmektedir. 

Ayrıca açıklamada, “Eğitim sisteminin acil çözüm bekleyen onlarca sorunu olmasına rağmen, hükümet yangından mal kaçırır gibi hazırladığı bir torba yasa ile eğitimi bir kez daha kendi çıkarları ve siyasal hedefleri doğrultusunda yeniden biçimlendirmek istemektedir.  TBMM gündeminde olan mevcut tasarı ile dershanelerin dönüştürülmesi bahanesiyle öğrenci başına devlet desteği adı altında Tamu kaynakları özel okullara aktarılmakta, devlete ait arazi ve okul binalarının özel sektöre ve kuvvetle muhtemel hükümetle bağlantılı kimi vakıf ve derneklere devredilmesi ya da kiralanmasının hesapları yapılmaktadır.” ifadelerine yer verilmektedir.

Son olarak, “Yıllardır eğitime yeterli bütçe, okullara ödenek ayrılmamakta, kamu okullarında bugün hala daha temizlik vb. adlarla para toplanmakta eğitimin bütün yükü velilerin üzerine yıkılmaktadır. TBMM’ye sunulan kanun taslağına karşı mücadeleyi ortaklaştırmak için sendika ayrımı yapmadan, bu düzenlemeden doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenecek bütün eğitim ve bilim emekçilerini birlikte hareket etmeye ve hükümetin baskıcı, otoriter ve dayatmacı politikalarına hep birlikte dur demeye çağırıyoruz. Meclis gündemindeki yasa tasarısının derhal geri çekilmesini ve toplumsal yaşamın her alanında olduğu gibi eğitimde de tekçi ve dayatmacı uygulamalara son verilmesini istiyoruz.” denilerek açıklama sonlandırıldı.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=oleCnaEwxO0&feature=youtu.be{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu