Kadın

Minbic Kadın Meclisi: Türk devleti kadının iradesini yok etmek istiyor

DAİŞ çeteleri ve işgalci Türk devletinin kadına karşı uygulamalarının aynı olduğunu belirten Minbic Kadın Meclisi Sözcüsü İbtîsam Abdulqadir, Türk devletinin kadının iradesini yok etmek istediğini söyledi.

Minbic Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirdiği toplantılarının sonuncusunu gerçekleştirdi. Minbic Kadın Meclisi “Özgür kadın devrimi ile şiddetin olmadığı bir toplum yaratacağız” şiarıyla doğu hattında bulunan El-Yasti köyünde bir toplantı düzenledi. Kadın meclisi bu toplantı ile köy ve ilçelerde yaptıkları görüşmelerini sonlandırdı.

Saygı duruşunun ardından başlayan toplantıda, Kadın Meclisi Yönetim Üyesi Hala El-Hesen, Kadına Karşı Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nün önemine ve tarihine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kadın üzerindeki toplum baskısına dikkat çeken Jineoloji Merkezi Yönetim Üyesi Sediqa Xalo, “Kız çocuklarının rızaları dışında evlendirilmeleri, boşanmaların artmasına neden oluyor” diye belirtti.

Eril zihniyeti yıkmak için bütün kadınlara ulaşmaya çalıştıklarını ifade eden Kadın Meclisi Sözcüsü İbtîsam Abdulqadir, “DAİŞ’in ve Türk devletinin kadına karşı uygulamaları aynıdır. Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrin Xelef’in, Aqide ananın ve Şehit Amara’nın katledilişi Türk devletinin vahşiliğinin kanıtıdır. Türk devleti kadın iradesini yok etmek istiyor. Bütün kadınlara ve erkeklere çağrım kadına yönelik şiddetle mücadelede rol oynasınlar” dedi. (ANHA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu