Emek

Minibüs şoförleri kontak kapattı

Kartal: Pendik Minibüs Durağı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından özelleştirilmesine karşı Pendik, Kaynarca, Tuzla hattı minibüs şöferleri tarafından protesto edildi.

14 Mayıs sabahı saat 09.30’da alkış ve ıslıklarla çalışmayacaklarını söyleyen minibüs şoförleri özelleştirmenin kendilerini ve Pendik halkını mağdur ettiğini belirttiler.

Minibüslerin çalışmaması nedeniyle Pendik’te hayat adeta durdu. Kendi aralarında bir heyet oluşturan şoförler İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile bir görüşme gerçekleştirecekler.

Sorunun çözülmemesi halinde hizmet vermeyeceklerini belirten şoförleriler Özgür Gelecek olarak bir röportaj yaptık.

 

– Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Ufuk Akyüz:18 senedir minibüs şoförlüğü yapıyorum.

– Buradaki özelleştirme süreci nasıl başladı?

– Buranın satılması yaklaşık bir haftadır konuşulan bir mesele. İstanbul Büyükşehir Belediyesi burayı bize sormadan PENTAŞ diye abuk sabuk bir şirkete sattı. Bu şirkette buraya hizmet falan vermiş değil. Sadece buralara küçük bir asfalt yaptı, bir de kamera taktı. Sonuç olarak biz buranın durak olarak kullanılması için belediyeye cüzi bir miktar para veriyoruz.  Belediye de buranın temizliği vs. gibi küçük hizmetler veriyor. Ancak burayı özelleştirmesini biz anlamadık.

Cuma günü sabah 05.00’te geldik. Baktık ki bizim durak girişinde bir vezne ve çevik kuvvet var. Girişlerde bizden günlük durağa girişimiz için minibüs başına 20 TL istiyorlar. Biz de vermedik. Kısa süreli bir tartışma yaşandı. Vermedik diye bizi tehdit ettiler. “Para vermeyenlere 640 lira ceza para cezası keseriz” dediler. Biz de dedik ki “Kardeşim biz bu durağa gireceğiz, gücün yetiyorsa engelle!”

– Burasının özelleştirmesi hakkında ne diyorsunuz?

– Bak kardeşim, bunlar burayı baba hayrına satmazlar! Hafta içi buradan beş yüz bine yakın insan dolmuşa biniyor. Bunlar da, burada dönen paranın üstüne konma hesabındalar.

Biz hesapladık. Bunlara her gün 20 TL versek, aylık 300 bin TL gibi bir para bu PENTAŞ denilen şirketin cebine inecek. Bunu yılla çarpsan 3 trilyon 600 bin TL yapar. Bu şirket ne yapıyor da kazanıyor? Hiçbir şey.  Yani anlayacağın bunlar rant peşinde.  Bu AKP hükümeti yok mu? Hani diyorlar ya “biz halka hizmet veriyoruz.” Sen ne veriyorsun ya? Ancak işte böyle yaparak insanları mağdur et!

Sabah 09.30’dan bu yana çalışmıyoruz. Benim iki tane yeğenim var. Tuzla’da oturuyorlar okula gidemediler. İnsanlar işe gidemedi. Bizi halkla karşı karşıya getiriyorlar. Buraya Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı geldi. Güya bizi ikna edecek. Bize diyor ki “Sadece burası değil, bütün minibüs duraklarını böyle yapacağız!” İşte bunların zihniyeti bu! Böyle ikna mı olur ya?

Vatandaştan biri bu yardımcıya yanımızda sordu: “Ben Kaynarca’ya nasıl gideceğim şimdi?” diye. O da “Bak kardeşim, İETT otobüsler var, onlara bin!” Adam haklı bir şekilde cevap verdi “Ben otobüse 2 lira veriyorum, burada 1.60 kuruş. 40 kuruş benim ekmek param!” İşte bunların yapmak istediği de bu; milletin ekmek parasına göz koymak… Bu AKP zihniyeti var ya, diktatörlüğün ta kendisi.

Suriye’dekiler için ağlıyor, Esad’a diktatörlükten vazgeç diyor. Senin yaptığın ne? Hele sen bunu açıkla. Bu diktatörlük değil mi?

– PENTAŞ yetkilileri ile görüşme gerçekleşti mi?

Biz onlarla ne görüşeceğiz ya?! Onlar kim oluyor?! Kardeşim bu durak bizim. Burasını peşkeş çekmek isteyenler elbet var. Ama dediğim gibi burası bizim. Kendileri geldi ayağımıza kadar bizle görüştüler. Biz de rest çektik. Adamlara “biz bu parayı vermeyiz” diyoruz. Onlarda bize “kâhyalık bitsin, onlara vereceğiniz parayı bize verin” diyorlar.

Yok ya, benim arkadaşım bu durağa emek vermiş, bir nedenle işten çıkartılmış. Biz de bu arkadaşlarımıza burada hizmete devam etmeleri için minibüslerin bakımı için yevmiye veriyoruz. Bizden arkadaşlarımızı, kardeşlerimizi satmamızı istiyorlar. O ara sürtüşme çıktı. Buraya çevik kuvveti yığdılar. Bizi daha başka şeylere teşvik ediyorlar. 4 arkadaşımız “arkadaşlar bunlara para falan vermeyin” dedikleri için şu an adliyedeler. Arkadaşlarımızın adliyeye alınması ile biz de eylem yapacağız. Bu iş düzeltilene kadar burada servis yapılmayacak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu