GüncelManşet

Muhabirlerimiz Sinem Özkan ve Togay Okay serbest bırakılsın!

Gazetemizin İstanbul muhabiri Togay Okay, Dersim muhabiri Sinem Özkan ile okurlarımız Elif Kaya ve Metin Özken 27 Ekim Perşembe gününden beri gözaltındalar. 5 gün boyunca avukatlarıyla görüştürülmeyen muhabirlerimiz ve okurlarımızın durumları ve hangi gerekçeyle gözaltına alındıkları hakkında da bilgi verilmezken ancak 5 günün sonunda avukatlarıyla görüşme haklarını kullanabildiler. Sinem Özkan ve Elif Kaya’nın 27 Ekim günü Çağlayan civarında bulundukları metrobüsün önü polis aracıyla kesilerek metrobüsten karga tulumba gözaltına alındıkları öğrenilirken Togay Okay ve Metin Özken ise çevik ve sivil polisler eşliğinde sokaktan alındıkları bilgisi edinildi. İki muhabirimiz ve okurlarımız İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulmaya devam ediyorlar ve avukatlarına dosya hakkında gizlilik kararı olduğu gerekçesiyle bilgi verilmiyor.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan ettiği OHAL ile muhalif her kesime saldıran AKP, ikinci OHAL döneminde de saldırılarında sınır tanımıyor. Ezilen her kesime KHK’lar aracılığıyla saldıran devlet, saldırılarını KHK’larla yasalaştırıyor. AKP, işçi ve emekçilerin haklarını bir bir gasp ediyor; katliam ve yıkımın hüküm sürdüğü T. Kürdistanı’nda kayyum atamalarıyla Kürt halkının iradesini çiğniyor; kadın ve LGBTİ’lere yönelik yaşamın her alanındaki saldırılarını artırıyor. Bu saldırıları yazanları, görüntüleyenleri ise basın kurumlarını kapatarak, gözaltı ve tutuklamalarla susturmaya çalışan AKP’nin 29 Ekim’de ilan edilen OHAL kararnamesi bunun en somut halidir. JİNHA, DİHA ve Azadiya Welat gazetesi gibi basın kurumlarını kapatanlar gerçeklerden duydukları korkuyu ortaya koymuşlardır.

Gazetemizin Ortadoğu’da DAİŞ çetelerinin TC ile olan işbirliğinden, T. Kürdistanı’nda devletin sokağa çıkma yasağı ile birlikte giriştiği baskı, katliam ve asimilasyon politikalarına, işçi ve emekçilere yönelik hak gasplarına, kadın ve LGBTİ düşmanlığına; kısacası ezilenlere yönelik saldırı politikalarını teşhir eden yayın çizgisi, devletin “kırmızı çizgisi”ne temas ettiği içindir ki iki muhabirimiz hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmıştır.

Ancak bir kez daha söylüyoruz ki muhabirlerimize yönelik gözaltılar, özgür basın geleneğinin bir parçası olan gazetemizi engelleyemez.

Bizler devrimci, sosyalist, özgür basın olarak, işçi ve emekçilerin, tüm ezilenlerin sesi-soluğu olma iddiamızı koruyoruz.

“Gerçekleri yazmaya devam edeceğiz, çünkü gerçekler devrimcidir” diyerek OHAL’e karşı gerçekleri yazmaya devam edeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

Gözaltına alınan muhabirlerimiz Sinem Özkan, Togay Okay ile okurlarımız Elif Kaya ve Metin Özken’in bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz.

Özgür Gelecek gazetesi  

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu