Gençlik

Muğla’da Berkin eylemlerine dair izlenim

Berkin Elvan’ın ölüm haberinin duyulmasından hemen sonra aralarında YDG okurlarının da bulunduğu 4-5 kişi olarak sabah saatlerinde Sınırsızlık Meydanı’nda ekmek ve gaz bombası kapsülüyle oturma eylem başlattık.

Eylemi başlattığımız ilk saatlerde bir teyzenin “Arkanızdayım. Beni de öldürsünler. Genç olmayışıma rağmen sizlerle mücadele edeceğim. Mücadeleyi bırakmayın çocuklarım” demesi hem bizi duygulandırdı hem de bize moral verdi.

 

“Polis simit sat!”

Saatler ilerledikçe eylemimize destek ve katılım gittikçe arttı ve Muğla gibi eylemlerin az olduğu bir alanda halk tepkisini gösterdi. Muğla’da 2 gün boyunca kitlesel eylemler gerçekleşti.

Sınırsızlık Meydanı’nda yapılan eylemlere 1. gün Muğla halkının büyük katılımı oldu. Biz de YDG okurları olarak Berkin Elvan’ın katillerinden hesap sormak için alanlardaydık.

Meydanda bulunan yaklaşık 2-3 bin kişilik kitle yürüyüşe geçti. Kitle AKP binaları ve seçim bürolarının önünden geçerken “Polis simit sat onurlu yaşa”, “Katil polis hesap verecek” şeklinde sloganlarla öfkesini haykırdı ve Muğla içinde yüründü. Yürüyüş tekrar Sınırsızlık Meydanı’na dönülerek sonlandırıldı.

 

“Anti-faşist sloganlarla yola devam!”

Burada aralarında YDG okurlarının da bulunduğu neredeyse tamamı genç olan yaklaşık 500 kişilik kitle meydandan ayrılarak yola geçti ve yolu trafiğe kapattı. Bu sırada kitle içinde “Ne mutlu türküm diyene”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” diye slogan atan gruba karşı YDG’lilerin öncülüğünde “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla gereken cevap verildi. Kitle de anti-faşist sloganlara destek verdi.

Kitle yolu bir süre trafiğe kapatıp daha sonra AKP binası doğru yürüyüşe geçti. Fakat dağınık bir şekilde olan kitle polisin gaz ve ses bombalarıyla saldırmasının sonucu dağıldı.

Gecenin ilerleyen saatlerinde 12 kişinin gözaltına alındığı haberini duyduk.

2. gün eylem yürüyüş ve sinevizyonla devam etti sonraki günler sönümlendi. Ayrıca Muğla’da halkın öfkesini bastırarak kitlenin AKP’ye yürümesini istemeyen sendikacı ve siyasi partilerin tavrı eleştiri konusudur.

 

Muğla’dan bir YDG okuru

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu