DünyaGüncel

“Müslüm Elma serbest bırakılsın!”

5 yıl önce birlikte tutuklandığı 9 arkadaşının tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmalarına rağmen, halen Münih Hapishanesi'nde tutsak tutulan Müslüm Elma ile ilgili Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi (UPOTUDAK) bir açıklama yayınladı.

UPOTUDAK yaptığı açıklama ile “Tutsak Müslüm Elma 5 yıldır Almanya’da gözaltında tutulmaktadır. Birlikte tutuklandığı 9 arkadaşının tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmalarına rağmen, Müslüm Elma halen Münih hapishanesinde tutuklu olarak yargılanmaktadır. Dünyayı etkisi altına alan ve her gün binlerce insanın hayatını kaybettiği korona epidemisinin hızlıca bulaşacağı riskli grupta yer almasına rağmen, Müslüm Elma’nın halen cezaevinde tutulması, mahkeme heyetinin düşman hukukunun yaklaşımıdır” dedi.

Bundan 5 yıl önce Almanya ve Türkiye’nin işbirliğiyle 15 Nisan 2015 tarihinde Almanya, Yunanistan, İsviçre, Fransa’da yürütülen bir operasyonda Müslüm Elma ve dokuz arkadaşının göz altına alındığını belirten UPOTUDAK, “On devrimciye karşı açılan ceza davası 17 Haziran 2016 tarihinde Münih Eyalet Mahkemesinde görülmeye başlandı. Alman Ceza Yasası’nın 129. maddesinin a ve b bendine dayanılarak, Türkiye Komünist Partisi/Marksist Leninist üyesi ve yöneticisi olmakla itham edilen 10 insan, politik düşüncelerinden dolayı yargılanmaktadırlar” dedi.

Müslüm Elma’nın hayatı ve politik kimliği ile verdiği mücadeleyle ilgili bilgiler verilen açıklamada, “Müslüm Elma, politik düşüncelerinden dolayı Türkiye’de yıllarca cezaevinde kaldı. Aynı şekilde bugün de politik düşüncelerinden dolayı Almanya’da tutukludur. Hakkındaki iddiaların çıkış noktasını, Türk güvenlik güçlerinin Alman güvenlik güçlerine ilettiği bilgiler oluşturmaktadır. Bu bilgileri veren ve imzalayan polis memurlarının kendileri belgeler üzerinde tahrifat yapmaktan dolayı Türkiye’de tutukluyken, onların verdiği bu belgelere dayanarak Müslüm Elma’nın yargılanması insan hak ve özgürlüklerine aykırı bir tutumdur” dedi.

Açıklamanın sonunda ise “Müslüm Elma’nın tutuklu olmasının tamamen onun politik kimliğinden kaynaklı olduğu, uzun zamandır devam eden dava sürecinde defalarca açığa çıkmıştır. Müslüm Elma’nın özgürlüğüne kavuşması için Münih Eyalet Yüksek Mahkemesine ([email protected]) yada Federal Adalet Bakanlığına ([email protected]) dilekçeler yazarak protesto etmeye çağırıyoruz” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu