Güncel

Nasır Yağız ve Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki eylemciler grevlerini sonlandırdı

Federe Kürdistan Bölgesi'nin Hewlêr ve Süleymaniye kentleri ile Maxmur ve Germiyan'da da açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri sonlandırıldı. Nasır Yağız, “Eylemimizi sonlandırmamız, mücadelenin sona erdiği anlamına gelmiyor” dedi 

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın “Eyleminizin sona ermesini bekliyorum” çağrısından sonra tecride karşı Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr ve Süleymaniye kentinde açlık grevi ve ölüm orucunda olan eylemciler açıklama yaptı. Hewlêr’de tecride karşı 187 gündür açlık grevi eyleminde olan Nasır Yağız, Öcalan’ın “Eyleminizin sona ermesini bekliyorum” çağrısı üzerine, eylemini sonlandırdığını açıklayarak, “Mücadelemiz Kürdistan özgürleşene kadar devam edecek” dedi.

“Eylemimize yoldaşlık ruhuyla yaklaştık”

Yağız, şunları söyledi: “İlk gün belirttiğimiz gibi bizim için esas olan Önder Apo’nun sözüdür. Şuana kadar eylemimize yoldaşlık ruhuyla yaklaştık. Önder Apo’nun çağrısıyla, zindandaki yoldaşlarımız, Leyla Güven yoldaşımız ile birlikte eylemimizi sonlandırıyoruz. Önder Apo’nun, zindandaki yoldaşlarımın ve Özgürlük Hareketi’nin önünde saygıyla eğiliyorum. Eylemimizi sonlandırmamız, mücadelenin sona erdiği anlamına gelmiyor. Demokrasi için özgür bir Kürdistan için mücadelemize devam edeceğiz. Beyaz tülbentli annelerimiz bizi hiç yalnız bırakmadı, Kürt dostları ve arkadaşlarımız, parti, örgüt ve özgür basın ilk günden bu yana bizi yalnız bırakmadı. Teşekkür ediyoruz.”

“Eylemimiz amacına ulaştı”

Süleymaniye’de 13 gündür ölüm orucunda olan Mervan Memduh Özdemir de, eylemine ilişkin bir açıklama yaptı. Özdemir açıklamasında şunları belirtti: “Açlık grevinde olan bütün eylemcileri, Leyla Güven’i selamlıyorum. Bugün tarihi bir gündür. Bugün büyük heyecan içindeyim. Önder Apo’nun mesajı kamuoyuyla paylaşıldı. Önder Apo’nunu verdiği mesajı aldık. Tecridin kırılmasıyla amacıyla başlattığımız bu eylem bugün amacına ulaştı. Türk devleti tecritle Kürt halkının yok etmek, iradesini kırmak istiyordu. Ama Önder Apo’nun yoldaşları tecride karşı büyük bir direniş büyük bir irade ortaya koyduk. Buradan Önder Apo’ya söz veriyoruz her zaman onun yanında olacağız.

Amacımız Önder Apo’nun özgürlüğüdür ve bu gerçekleşmeden mücadelemiz, direnişimiz bitmeyecek. Eylemimi bugün sonlandırıyorum ama mücadelemi aynı kararlılıkla sürdüreceğim. Anneleri selamlıyorum. Bu eylemimi beyaz tülbentli annelerine armağan ediyorum. Eylemimiz bitse de direnişimiz sürecek. Çünkü Kürt halkına yönelik her alanda saldırı var. Buna karşı da büyük bir direniş ortaya konulması gerekiyor. Bu uğurda şehit düşen arkadaşları saygıyla anıyor, ailelerine de selamlarımızı iletiyoruz.”

Maxmur ve Germiyan’da da açlık grevcileri eylemlerini sonlandırdı. Fadile Tok Maxmur’da 127 gündür, Herêm Mahmud Kelar da 92 gündür açlık grevindeydi. (Mezopotamya Ajansı)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu