DünyaGüncel

NEPAL | Bir muhbirin cezalandırılmasının ardından Morang’a polis ve asker ablukası

Nepal'de Chand liderliğindeki Komünist Partisi tarafından muhbir olduğu gerekçesiyle bir okul müdürünün öldürülmesinin ardından Morang’ın kuzey kesimi polis ve asker ablukasına alındı

Nepal Bölge İdare Ofisi, Netra Bikram Chand liderliğindeki Nepal Komünist Partisi (Devrimci Maoist)’in üstlendiği Miklajung’da bir okul müdürünün öldürülmesi olayının ardından Morang bölgesinin kuzey kesiminde polis ve askeri yoğunlaşmayı artırdı. Partinin artan varlığı nedeniyle bölgede dört polis birimi kurulduğunu açıkladı.

Devrimci Maoistler: “Shresta polise muhbirlik yapıyordu”

NKP (Devrimci Maoist) militanları, 8 Aralık’ta 54 yaşındaki Rajendra Kumar Shrestha’yı Miklajung Kırsal Belediyesi-1 Barkhe’deki konutundan kaçırarak cezalandırdılar. Shrestha, belediyenin Ramite’deki Saraswati Temel Okulu müdürüydü. Partinin merkez bürosu yaptığı açıklamada, Shrestha’nın polise muhbirlik yaptığı ve parti liderleri ile kadrolarının tutuklanmasında onlara yardım ettiği için misilleme olarak cezalandırıldığını söyledi.

Chand liderliğindeki parti, coğrafi konumu ve güvenlik güçlerinin bulunmaması nedeniyle son zamanlarda sınırlarını Ilam, Panchthar ve Dhankuta bölgeleri ile paylaşan Miklajung’un ücra bir bölgesi olan Ramite’de faaliyet gösteriyor. En yakın güvenlik güçleri, kırsal belediyeye yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Urlabari’de konuşlanmıştır.

Polis: “Güvenliği artırdık”

The Katmandu Post’un haberine göre Polis Müfettişi Santosh Khadka “Bölgenin kuzey kesiminde suç faaliyetlerini engellemek için güvenlik artırıldı” dedi. Khadka’ya göre, cinayetten hemen sonra Miklajung’daki Aaitabare’de bir güvenlik üssü kampı kuruldu. Khadka, Letang Belediyesi Phadani Budhabare, Gramthan Kırsal Belediyesi Chetariya ve Pathari Shanishchare Belediyesi Hansanga’da üç polis biriminin daha kurulduğunu söyledi. Ayrıca “Jephale bölgesinde de başka bir polis birimi kurmaya hazırlanıyoruz” dedi.

Ancak, olayın üzerinden bir ay geçmesine rağmen henüz kimse gözaltına alınmazken Khadka “Saldırganların aranması sürüyor. Suçluyu yakında kayıt altına alacağız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu