Güncel

Nesimi Kalkan serbest bırakılsın

Hasta tutsakların durumuna dikkat çekilen “F” oturma eylemlerinin 97’ncisinde hasta tutsak Nesimi Kalkan’ın sağlık durumuna dikkat çekilerek özgürlüğü istendi.

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu üyeleri hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek amacıyla 97’nci kez Galatasaray Meydanı’nda “F” oturma eylemi gerçekleştirdi. “Hapishanelerde ölüm istemiyoruz hasta tutuklular serbest bırakılsın”, “Tecrit öldürüyor F Tipi Hapishaneler kapatılsın” pankartının açıldığı eylemde, hasta tutsakların fotoğraflarının bulunduğu ve “Beş yıldızlı otelleriniz ölüm kusuyor”, “Tedavi hakkı engellenemez” yazılı dövizler taşınarak sık sık “Nesimi Kalkan serbest bırakılsın”, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır”, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” sloganları atıldı. Bu haftaki eylemde müebbet hapis cezası alan ve 22 yıldır cezaevinde tutulan Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan çölyak (bağırsaklarda meydana gelen sindirim sistemi hastalığı) hastası Nesimi Kalkan’ın durumuna dikkat çekilerek özgürlüğü istendi.

‘Cezaevinde tedavi ‘insaf işi’ olmaktan çıkartılmalı’

Haftanın basın açıklamasını ise sanatçı Nur Sürer yaptı. Sürer, Türkiye’de cezaevlerinin yasakların, olanaksızlıkların en yoğun biçimde yaşandığı yerler olduğunu belirterek, “Hapishanelerdeki hasta mahpusların durumu yaşanan baskıların misli ile fazla olması eziyetin, işkencenin katmerleşmesi anlamına geliyor” dedi. Hasta tutsakların sağlığa ulaşma yolunda cezaevlerinde bin bir türlü güçlükle karşılaştıklarını hatırlatan Sürer, hastanelere sevklerin bir türlü yapılmadığını, yapıldığında da görevli jandarma ve infaz memurunun güçlük çıkardığını tutsakların kelepçeli muayeneye dayatıldığını ifade etti. Sürer, 22 yıldır tutsak olan ve şu an Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan çölyak hastası Seyit Nesimi Kalkan’ın durumuna dikkat çekti. Kalkan’ın evli ve 1 çocuğu olduğunu dile getiren Sürer, Kalkan’ın 1993 yılında kızı 7 aylıkken tutuklandığını ve ardından müebbet hapis cezası aldığını söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu