Güncel

Newroz gözaltıları protesto edildi

İstanbul: 18 Mart günü gerçekleşmesi planlanan ancak devletin yasakladığı Newroz’a katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ve aralarında Partizan okuru Songül Araç ve ETHA muhabiri Çağdaş Küçükbattal’ın bulunduğu 18 kişi için Vatan Emniyet Müdürlüğü önünde protesto eylemi düzenlendi.

Atılım, ETHA, Halkın Günlüğü, Kızıl Bayrak, Mücadele Birliği, Özgür Gelecek gazeteleri ve Emek ve Özgürlük Cephesi tarafından düzenlenen eylemde ETHA muhabiri Küçükbattal’ın gazeteci kimliğinden kaynaklı gözaltına alındığı belirtilerek, tüm gözaltına alınanların serbest bırakılması istendi. Eyleme gözaltına alınanların aileleri de katıldı.

Çağdaş Küçükbattal serbest bırakılsın” pankartı açan kitle; “Özgür basın, özgür toplum”, “Çağdaş çıkacak, yine yazacak”, “Özgür basın susturulamaz” şeklinde slogan attı.

Kitle adına açıklamayı ETHA editörü Arzu Demir okudu. Gözaltıların kınandığı açıklamanın ardından gazeteci Küçükbattal’ın babası Ergin Küçükbattal bir konuşma yaptı. 12 Eylül’ün sürdüğüne değinen baba Küçükbattal, oğlunun yalnızca haber yazdığını söyledi.

Baba Küçükbattal’ın ardından Atılım, Halkın Günlüğü ve Kızıl Bayrak da birer açıklama yaparak 12 Eylül zihniyetinin, tam “10 Nisan Polis Günü” gerçekleştirilen bu operasyonla sürdüğünün altını çizdiler.


Gözaltı sayısı 18’e çıktı

Sabahın erken saatlerinde başlayan operasyon, öğle sonrasında da devam etti.

Daha önce ESP İstanbul İl Yöneticisi Erdal Demirhan, Hasan Tunç, Sosyalist Parti PM üyesi ve İstanbul İl Yöneticisi Yiğit Yirmibeş, Öğrenci Kolektifleri’ndenİhsan Oğuz Yüzgeç ve Kadir Ev, Pir Sultan Yeşilkent Cemevi Yöneticisi Sezgin Kartal, İstanbul Üniversitesi öğrencileri Mehmet Akif Bilgin ve Eren Yurt, AKADER Sarıgazi Şube Başkanı Selçuk Kalaycıoğlu, Ekim Gençliği okuru Bekir Sürücü, BDSP çalışanı Deniz Aydın, İstanbul DHF İl Başkanı Kenan Ulaş, Avcılar Demokratik Haklar Derneği üyesi Muharrem Demir ve ETHA muhabiri Çağdaş Küçükbattal ve Partizan okuru Songül Araç gözaltına alınmıştı.

Öğleden sonra devam eden operasyon da Emek ve Özgürlük Cephesi’nden Seyhan Arslan ve ESP Genel Başkan Yardımcısı Çiçek Otlu ile ESP üyesi Çağdaş Karabayraktar da gözaltına alındı. Böylelikle gözaltına alınanların sayısı 18’e yükselmiş oldu.

 

“5 aydır peşindeydik!”

Sabah saat 05.00 sularında uzun namlulu silahlarla evi basılan okurumuz Songül Araç’a, polisler tarafından “Seni 5 aydır takip ediyorduk” denildiği öğrenildi.

Ailenin tüm üyelerini salona toplayan polis, “Kimseyi aramanıza izin vermiyoruz” diyerek, evdeki tüm cep telefonlarına el koymuştur. Araç’ı, yasaklı Newroz’dan kaynaklı gözaltına aldıklarını söyleseler de, “Seni 5 aydır takip ediyorduk” şeklindeki konuşmaları şüphe uyandırmıştır.

Evdeki tüm bilgisayarlara, flash belleklere ve MP3’lere el koyan kolluk kuvvetlerinin, evin her tarafını dağıtarak, Araç’ı gözaltına aldığı öğrenilmiştir.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu