Güncel

Newroz piroz be!

Newroz piroz be!

Sevgili dostlar Kürt halkı Mezopotamya’nın kadim halklarındandır. Bin yıllardır, inkar, asimilasyon, baskı, katliam ve işkence altında ezilir ve sömürülüp binlercesi toplu mezarlara gömülmüştür.

Tarih: 21 Mart ve canlı- cansız tüm varlığıyla doğa yeni güne Newroz uyanır.

Demirci Kawa’nın yaktığı özgürlük ateşi o gün bugündür mazlumca yanıyor. Mezopotamya coğrafyasında o günden bu yana Kürt halkının yiğit evlatları bir bir tutuşturuyor, diriliş ve isyan ateşini, Kürdistan’ın dağlarında, ovalarında, sokaklarında ve zorunlu göçertmelerle dağıtıldığı dünyanın her yerinde. Bir halk düşününki rakamların diliyle 40 ve ya 50 milyona dayanmış nüfusuyla kendi toprağında kilit vurulmuş, diline, kültürüne, kimliğine, bütün bir varlığına…

Bir zamanlar “kart kurt” diye inkar edilen, yok sayılan şimdilerde ise “açılımlarla” oyalanıp “tek tük”lerle sindirilmeye çalışılan “gizli parçalarla” teslim alınıp uğursuz planlarla, operasyonlarla tasfiye edilmeye çalışılan bir halk.

Kurtlar sofrasında 4 parçada pay edilen yalnız bir ülkenin her parçasında sömürgeciliğin kara saplı hançeri saplanmış böğrüne. Gencecik evlatlarının bedenleri paramparça bir bir topluca gizlice gömülü bağrında.

Ey benim güzel yalnız ülkem

Ey benim yiğit mazlum halkım!

Ey komünist önder çağdaş Kawa’nın çilekeş yurdu, ödenen bunca bedel, çekilen bunca acı özgürlük için değilse ne uğrunadır.

Gerçek bir özgürlük ve tam eşitlik dururken kırıntılara kalmak yakışır mı sana?

Ey Mezopotamya’nın kadim halkı çok mudur sana “kendi kaderini tayin HAKKI”?

Ey Kürdistan işçi sınıfı, yoksul köylüsü; altında birleşeceğin uğrunda savaşacağın kendi sınıf bayrağındır. O bayrakta Kawa’nın çekici, yoksul Kürt köylüsünün orağı vardır. O bayrağın renkleri Kawa’dan mirastır. Bize, o mirası kırıntı karşılığında sömürgecilere altın tepside sunmak, Kawa’nın yaktığı Newroz ateşini bunlar, kırıntılar karşılığında küllenerek bizden uzak olsun! Komünist önder Mazlum Doğan yoldaşın yaktığı direniş meşalesi devrim yolunu aydınlatmaya devam ediyor. Bu özgürlük meşalesini hiçbir ihanet kisvesi güç sömüremeyecek.

Bizim köklerimiz Kürdistan toprağında, gövdemiz sosyalizmde, dallarımız tüm dünya halklarına kardeşçe uzanır.

Devrimci Kawa’dan çağdaş Kawa’ya yaktıkları Newroz ateşi özgür içindir. Gün Newroz ateşini sosyalizm kızıllığında harlamanın günüdür.

Gün, gerçek bir özgürlük ve tam hak eşitliği için Kürdistan’da devrimci sınıf mücadelesini yükseltmenin günüdür. Gün, kızıl komutan Egit’in gözlerindeki umut ışığına erişme günüdür. Emperyalist, kapitalist başkanlık sistemini yakıp küle çevirmesi için sizler de Newroz ateşini harlandırın. Zafer devrimde, kurtuluş sosyalizmdedir.

Biz devrimci sosyalist tutsaklar olarak bu inançla siz yürek dostlarımız olan Umut Yayımcılık, Özgür Gelecek’in tüm emekçilerinin şahsında Kürt halkının, ezilen tüm Ortadoğu haklarının ve Dünya proletaryasının Newroz Bayramını en içten devrimci duygularla kutluyoruz. Cejna Newroz piroz be.

21 Mart çağdaş Kawa’nın şahsında Newroz’un tüm kızıl güllerini, 12 Mart’ta Gazi güllerini, 16 Mart’ta 7 TİP’li fidan ve Halepçe güllerini, 28 Mart’ta kızıl komutan Egit’i, 30 Mart’ta Kızıldere’de Mahirleri, devrim ve sosyalizmin tüm kızıl yüreklerini saygıyla anıyoruz, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz, anıları yolumuza ışık tutacak. Şan olsun toprağa düşen tüm kızıl güllerimize. And olsun ki sizlere devrim ve sosyalizmi armağan etmeyene kadar asla durmayacağız, durmak bitiş ve ihanettir.

Yüreğimizin olanca sıcaklığıyla, umutla, dirençle ve sevgiyle o proleter yüreklerinizi selamlıyoruz. Sevgi ile umut ve inatla kalın.

Slav u rez serkeftin.

Biji Newroz!

Yaşasın devrim ve sosyalizm!

Newroz

Tarih 21 Mart

Bahar yeni güne uyanır

Tutuşur Newroz ateşi

Şanı isyan ve özgürlük

Cemre düşer toprağa

Güneş sarı sıcak

Yakılır üç kibrit çöpü direnişin adı Mazlum Doğan

 

Çekiç orakla birleşti

Yoldaş çağdaş Kawa

Egit’in mor namlusu

Zulmün döl yatağını yıkar

Birleşsin tüm yürekler

Komünarca doğarız

Bu ateş asla sönmeyecek

Newroz piroz be

Yoldaş Mazlum Doğan

Adın kızıldır akmış

Güneşe…

(Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Hapishane’den Mehmet Yamaç (Azad))

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu