Güncel

Newroz’da gözaltına alındılar, sosyal medya paylaşımlarından sorgulandılar

Efrin işgaline karşılık Newroz’da sokağa çıkan milyonları sindiremeyen AKP, polisiyle saldırarak yüzlerce kişi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar ise sosyal medya paylaşımları bahane edilerek sorgulandı.

 

H. Merkezi: AKP’nin polisi, Efrin işgalini zılgıtlarıyla, sloganlarıyla Newroz alanlarında protesto edenlere saldırarak yüzlercesini gözaltına aldı. Adana Newroz bahane edilerek gözaltına alınan 10’u çocuk mahkemeye sevk edilen 42 kişiden 41’i serbest bırakılırken, bir kişiye ise ev hapsi cezası verildi. Mersin’de de Newroz öncesi gözaltına alınan 14 kişi adlı kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Adana’da Newroz bahanesiyle gözaltına alınan 42 kişinin emniyette sosyal medya paylaşımları incelenip işlem yapıldığı ve savcılığın sosyal medya paylaşımları üzerinden 42 kişinin ifadelerini aldığı öğrenildi. Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilen 42 kişi “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklanma talebiyle sorgu hakimliğine sevk edildi. Hakimlik 41 kişiden 7’sini adli kontrol şartıyla, bir kişi ise “ev hapsi” cezasıyla geri kalanları ise doğrudan serbest bıraktı.

Mersin’de de 14 kişi serbest bırakıldı

Mersin’de de “örgüt üyeliği ve örgüt propagandası” suçlamalarıyla sorgu hakimliğine sevk edilen 14 kişi serbest bırakıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu