GüncelManşet

(Yenilendi-foto galeri)Newroz’un başkenti Amed! Biji Newroz

 

Amed: Dün gece saatlerinden itibaren Newroz alanında başlayan coşku erken saatlerde kitlenin artmasıyla devam etti. Newroz’un isyanıyla doğan güneşle alana milyonlarca insan akın etti. Halaylarla devam ederken, yöresel kıyafet giyen BDP Milletvekilleri, HDP Eş genel Başkanları Ertuğrul Kürkçü, Sabahat Tuncel, Belediye başkanları, PYD Eş genel Başkanı Asya Abdullah, KDP temsilcileri ve Irak Cumhurbaşkanı Talabani’nin eşi Hêra Talabani‘nin de aralarında bulunduğu yabancı heyetler Yenişehir İlçesi’ndeki Büyükşehir Konukevi önünden araçlarla Newroz alanına hareket etti.

Açıklamada bulunan BDP Amed Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir: ‘’ Mücadelemiz Nemrutlara karşıdır. Demokrasiden asla taviz vermeden asla bu kardeş kavgasına müsaade etmeyecektir. Baharımızı kışa çevrilmesine izin vermeyeceğiz. Onurlu barışa, kardeşçe yaşamaya sahip çıkacağız. Gençlere barışı, kardeşliği, eşitçe bir yaşamı miras bırakacağı” dedi.

Osman Baydemir’den sonra KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayığın görüntülü mesajı halka sunuldu, mesaj da : ‘’ Hiçbir zaman doğal haklarını kabul etmiyorlardı, siyasi haklarını kabul etmediler, sorunu bu şekilde ele almadılar, güvenlik çerçevesinde ela aldılar. Bir kez daha Kürtleri kandırarak netice almak istediler. Ancak kabul etmeleri gerekir ki bu dönem bitti. Bugün Batı Kürdistan’da yaşananlar bunun kanıtıdır. Netice alınmadıysa, süreç tıkandıysa, devlette büyük bir kriz yaşanıyorsa o bu gerçeklikle bağlantılıdır. Bu sürece doğru yaklaşılsaydı bugün kriz yaşanmayacaktı’’dedi.

Cemil Bayık’dan sonra BDP’li Pervin Buldan ve HDP’li vekil Sırrı Süreyya Önder Abdullah Öcalan’ın mektubunu okudu. Öcalan mektubunda testin bittiğine ve artık müzakere zamanı olduğuna değindi ve şöyle devam etti ; “Tarih bize göstermiştir ki eğer kararlı bir barış önderliği sergilenmezse tarihsel sorunlar bildiğini okur ve genellikle çok kayıplı dönüşümlerle cevaplarını üretirler. Önümüzde en yakıcı bir şekilde cevap bekleyen şey, birbirini tekrarlayan darbelerle mi yoksa tam ve radikal bir demokrasiyle mi yola devam edeceğimiz sorusudur” dedi. Devamında “Bütün ara yollar ve geçici biçimler artık miladını doldurmuştur. Şu ana kadar yürütülen bir diyalog süreciydi ve önemliydi. Bu süreçte iki taraf da birbirlerinin iyi niyetini, gerçekçiliğini, yeterliliğini test etmiştir. Bu testten hükümetin ağırdan alma, tek taraflı yürütme, yasal temelden kaçınma ve uzatma tutumuna rağmen iki taraf da barış arayışından kararlılıkla çıkmıştır” diyen Öcalan hükümetin “Çözüm Sürecini” AKP hükümetinin de kararlılıkla sürdü demesi, bilinmeyenlerin yani perde arkası görüşmelerde anlaşılan noktaların yaşanan bu süreci daha da götüreceği gözüküyor.  Mektup okunduktan sonra özgürlüğün ve isyanın ateşi olan Newroz ateşi yakıldı. Daha sonra kitle halaylar ve sloganlarla Newroz  devam etti.

 

[widgetkit id=570]

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu