Emek

Niğde patatesini hastalık vurdu

Niğde: Türkiye’nin patates ambarı Niğde’de aşırı yağışlardan dolayı patateste meydana gelen “Mildiyö” ismi verilen mantar hastalığına karşı başlatılan ilaçlı mücadele sonuçsuz kaldı.

Geçen yıl patatesin fiyatlarının iyi olması nedeniyle bu yıl ekimin daha fazla olduğunun altını çizen Niğde Ziraat Odası Başkan Veli Kenar, geçen yıl 650-700 bin ton patates üretildiğini bu yıl da ekim alanının fazla olmasından dolayı üretimde düşüklük olmayacağını söyledi.

 

“Patateste verim kaybı var”

Başkan Kenar açıklamasında şunları söyledi: “Bilindiği üzere Niğde kurak geçen bir il. Her yıl kuraklıkla ilgili haber olurken, bu yıl da yağışların çok olması nedeniyle patateslerde mantar hastalığı ile karşı karşıya geldik. Böyle olunca bu hastalığa çiftçilerimiz yabancı olduğu için ilaç atmakta geç kalındı. Çiftçilerimiz sonradan da olsa ilaçları atıldı ama verim kaybına neden oldu.

 

“Bu yıl dekarda 1 ton rekolte düşüklüğü var”

Niğde’de yaklaşık 250 bin dekar alanda patates tarımı yapıldığını belirten Kenar, bunun da yaklaşık dekarda 1 ton rekolte düşüklüğü yarattığı halde yaklaşık 250 bin ton patateste rekolte düşüklüğü göründüğüne dikkat çekti.

Geçen yıl 650-700 bin ton olan rekoltemiz bu yıl da ekim alanları çoğalmasından dolayı patates üretiminin bu yılda 700 bin ton olacağını tahmin ediyoruz. Rekoltede artışında ne düşüş var, ne artış var. Yani geçen yılki rekolteyi koruyacağını tahmin ediyoruz. Fiyatlar geçen yılki rekolteye göre aynı olduğu için fiyatların da aynı olduğunu düşünüyoruz. Yani 1 TL civarında üreticimiz ürünün satacak, tabi depoya girdiği zaman hafif bir şekilde depo masrafı olarak artış olabilir” diyen Kenar, “Çiftçilerimizin ekim alanlarının çok olmasından dolayı patatesin para etmeyeceğini düşünüyorlar ama böyle olmayacak. Fiyatlar geçen yıla göre aynı olacağını tahmin ediyoruz dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu