GüncelKadın

NİJERYA | Kadınlar şiddete karşı öfkeli: “Tina, Uwa, Jennifer için adalet!”        

Nijerya’da son bir hafta içerisinde bir kadın polis tarafından katledildi, bir kadın tecavüz edilerek öldürüldü, bir çocuk 11 erkek tarafından istismara uğradı. Kadınlar öfkeli, devlet kadınların öfkesinden tedirgin!

Nijerya’da kadınların şiddete karşı öfkesi artıyor. Sadece son bir hafta içerisinde; 16 yaşındaki Tina Ezekwe, polis tarafından katledildi, 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Uwaila Omozuwa kilisede tecavüze uğrayarak öldürüldü ve son olarak da 12 yaşındaki Jennifer isimli çocuk 11 kişilikbir çete tarafından istismara uğradı.

Her üç vaka da, Nijerya’da kadınların karşılaştığı temel sorunlar olan polis şiddeti ve cinsel şiddetin hatırlatıcıları olarak kadınlarda haklı bir öfkeye neden oldu.

Kadınlar devletin sözüne inanmıyor

Kadınlar kimi yerlerde sokaklara çıkarak eylemler düzenledi. Kadınların öfkesinden korkan devlet, salgını bahane ederek kimi yerlerde sokağa çıkma ve toplanma yasağı getirdi. Buna karşın kadınlar tek tek sokaklara çıkarak ya da sosyal medya üzerinden tepkilerini dile getirdiler.

Kadınların öfkesinin ardından polis, Uwaila’nın katilini yakaladı ve devlet cinsel şiddete karşı yeni düzenlemelere gideceğini duyurdu.

Ancak kadınlar bu sözlere inanmıyor ve polis şiddeti ile cinsel şiddetin oldukça yaygın olduğunu söyleyerek daha fazlasına ihtiyaç olduğunu vurguluyorlar. Bunun için de Nijeryalı kadın hareketinin on beş senedir süren şiddete karşı kampanyasının gereklerinin yerine getirilmesini istiyorlar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu