Güncel

“İnsanlığa sesleniyoruz, hasta mahpuslar derhal serbest bırakılsın”

İstanbul: İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu Galatasaray Meydanı’nda 288’ncisi F oturmasını gerçekleştirdi.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutsakların serbest bırakılması talebiyle her hafta Cumartesi Meydanı’nda gerçekleştirdikleri F oturmasının bu hafta 288’incisi gerçekleştirdi.

İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “İnsan haklarıyla insandır”, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “Mücahit Orhan serbest bırakılsın”, “Tedavi haktır engellemez” sloganları atılan eylemde basın açıklamasını İHD yönetiminden İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu adına Gönül Sonbahar okudu. Sonbahar, bu ülkede devletin hapishaneler politikasının özünün hiç değişmediğine vurgu yaparak, hapishanelerin politik mahpuslara uygulanan baskıların, işkencenin en vahşi saldırılarının, katliamlarının uygulandığı yerler olduğunu söyledi. Devletin katliamcı politikasının bugün de sessiz imha yöntemi olan tecritle sürmekte olduğuna dikkat çeken Sonbahar, F tiplerindeki tecrit politikasını işkencenin inceltilmiş hali olduğunu söyledi.

Sonbahar, “Mücahit Orhan Haziran ayında Kobane olaylarına katıldığı, polise Molotof attığı gerekçesiyle örgüt üyesi olmak ve örgüt propagandası yapmak suçlamasıyla hakkında açılan dava sonucunda 15 Haziran’da tutuklanarak Van F tipi hapishanesine gönderilir” dedi.

 

f oturması 288 1“Hiçbir gündem ve koşulda hapishanelerde bulunan hasta mahpusları unutturmayacağız”

Hapishaneye ilk götürüldüğünde 15 gün tek kişilik hücrede tutulduğunu söyleyen Sonbahar, “23 yıl hüküm giyen Mücahit Orhan 2010 yılında elektrik çarpması sonucu vücudunun yüzde 75’i yanan Orhan durumunu şu şekilde aktarmakta: ‘Sağ kolum tamamen sakattır. 24 defa ameliyat geçirdim. Ameliyatlarım devam etmesi gerekiyor. Vücudumda birçok yerde yanıklar var. Sol kolum ise dirseğe kadar yanık, banyo yaparken büyük sıkıntılar yaşıyorum. Tırnaklarımı bile arkadaşlarım kesiyor. Elbiselerimi de onlar giydiriyor. Yaşamsal ihtiyaçlarımı karşılayacak değilim’ diyerek, duyarlılık çağrısı yapıyor” dedi.

Tüm hasta mahpusların acilen serbest bırakılmasını isteyen Sonbahar, “Hastalıkları henüz tedavi edilebilecekken bilinçli olarak serbest bırakılmayarak yaşamdan koparılmasına izin vermeyelim” dedi. Hiçbir gündem ve koşulda hapishanelerde bulunan hasta mahpusları unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını dile getiren Sonbahar, tüm hasta mahpusların sesine ses katacaklarını söyledi. Sonbahar, “Ölmeyip de bir yerlerde gizleniyorsa insanlık. İnsanlığa sesleniyoruz. Hasta mahpuslar derhal serbest bırakılsın” diyerek basın açıklaması son buldu. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu