Dünya

İnsanlık dışı toplama kamplarına hayır!

İsviçre devleti tarafından ilticacılara yönelik yapılan ve toplama hapishane statüsünde olan kamplara karşı 11 Ocak 2014 tarihinde anti-faşist gruplar tarafından Zürih şehrinde bir eylem gerçekleştirildi.

“Plattform gegen rassistische Repression“ Zürich tarafından gerçekleştirilen eyleme İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF) olarak katılım sağladık.

Saat 14.00`de Helvetiaplatz`da başlayan yürüyüş yaklaşık 3 saat sürdü. Zürih‘de bulunan hapishane, polis merkezi vb. yerlerin önünde acılan kampları kınayan çeşitli acıklamalar yapıldı. Polisin olağan üstü önlemler alarak saldırıya hazır beklediği eylemde “Kein Mensch ist illegal“, “Hoch die internationale Solidarität“ gibi sloganlar atıldı.

Zürih-Altstetten Juchhof-Areal`da acılan kamp (Lager) 300 kişilik olup, buraya konan ilticacilara günlük 3 Frank verilmekte ve telefon dahil hiçbir hakları bulunmamaktadır.

22 kişilik oluşturulan odalarda yaşamak zorunda kalan insanlar, iceri giriş ve çıkışlarda sürekli aramalar yapılmakta ve akşam saat 20.00 ile sabah 07.00 arası dışarı çıkışlar yasaklanmaktadır

Kampın etrafının dikenli tellerle çevrilmesi ve diğer tüm uygulama biçimine bakıldığında Nazi dönemin toplama kamplarını anımsatmaktadır. Zira güvenlik kuvvetlerinin kampta bulunanlara yönelik şiddet uyguladıkları ve bir cok keyfi muamele yaptıkları bilinmektedir.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu