Güncel

İnsanlıktan nasibini almayanlar bizi anlayamaz

 

İstanbul: Cumartesi Anneleri, 470. kez Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. Bu hafta, 19 yıl önce Mutki’de gözaltında kaybedilen Kemal Birlik, Abdulbaki Birlik, Zübeyir Birlik ile Zeki Alabalık‘ın dosyaları açıklandı.

Eylemde ilk sözü 12 Eylül’de Ankara’da gözaltına alınarak kaybedilen Kenan Bilgin’in kardeşi İrfan Bilgin aldı. Ergenekon sanıklarından Veli Küçük’ün de serbest bırakıldığını hatırlatan Bilgin, “Bu sistem, bu düzen, bu ülkeyi yönetenler bu katilleri yargılayamaz demiştik. Çünkü, bu katliamlar devletin adına işlendi. Çünkü, yanıtları her eylem sistemin devamı içindir. Hepsi teke teker bırakılacak. Bunları sadece halk yargılayabilir” dedi.

Gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, “Biz adaleti yanımızda olan halkla arayacağız” diye konuştu.

Yıldız’ın ardından  Muzaffer Yedigöl, 33 yıl önce gözaltında kaybedilen  abisi Nurettin Yedigöl için yarın yapılacak yerel seçimlerde oy kullanması için gönderilen seçmen kağıdını gösterdi, “Bu nasıl devlet, bu nasıl insanlık, bu nasıl adalet” dedi.

Konuşmaların ardından haftanın açıklamasını Haftanın metnini Zeynep Yıldız okudu. Yıldız, Abdulbaki, Kemal, Zübeyir Birlik ve Zeki Alabalık’ın gözaltında kaybedilmesinden, dönemin Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanı, Ergenekon sanığı Hasan Atilla Uğur başta olmak üzere, Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, Emniyet Genel Müdür Mehmet Ağar, İçişleri Bakanı Meral Akşener, Başbakan Tansu Çiller ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in sorumlu olduğunu söyledi, “Onlar, işlenen bu insanlık suçunun hesabını vermelidir” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu