GüncelManşet

(Foto galeri)İnternet Sansürü eylemine polis saldırısı

İstanbul: İktidarın internete sansür getiren yasa tasarısı Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesinde toplanan yüzlerce kişi tarafından protesto ediliyor.

Taksim Meydan’ında toplanan yüzlerce kişiye polis biber gazı ve tazyikli su ile saldırdı. Polisin saldırısı sonrasında kitle Sıraselviler Caddesine doğru geri çekildi.

İstiklal Caddesi üzerinde toplanan kitle ise “Her Yer Taksim Her Yer Direniş”, “Berkin Elvan Onurumuzdur” sloganları atıyor.

18.46: Galatasaray Lisesi önünde polis anons yapıyor: “Dinleyecekseniz konuşacağım.” Eylemci yanıt veriyor: “Seviyorsan git konuş.”

19.00: Galatasaray Lisesi önünde toplanan kitleye polis saldırdı. Kitle polis’in saldırısına taş, torpil ve soda şişeleri ile karşılık veriyor. Çatışma sırasında polis TOMA aracını kitlenin üzerine sürdü.

19.03: Bursa Heykel’de oturma eylemi sürüyor.

19.05: Polis Galatasaray Lisesi Önünde toplanan kitleye tazyikli su, biber gazı ve plastik mermilerle saldırdı. Kitle Tünel’e doğru geri çekilerek ara sokaklara dağıldı. Çatışmalar devam ediyor. Polis Tünel’de yoğun plastik mermi kullanıyor.

19.27: Tünel’de tekrar bir araya gelen kitle Galatasaray Lisesi’ne doğru yürüyüşe geçti. bu esnada polis akrep aracını kitlenin üzerine sürerek yoğun plastik mermi kullandı. Kitlenin bekleyişi sürüyor. Polis Galatasaray Lisesi önünde “Güvenli Bölge” oluşturmuş durumda.

19.30: Galatasaray’da Aznavur Pasajı önünde kısa aralıklarla iki kişi gözaltına alındı.

19.37: Galatasaray Lisesi önünde toplanan yüzlerce kişi “Hırsız Tayyip” sloganı atıyor. Polis aralıklarla plastik mermi kullanıyor.

19.43: 1 eylemci polisin attığı plastik mermi ile gözünden yaralandı. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Konak Kebap içeri girmek isteyen eylemcileri içeri almayarak polise verdi. Kitlenin işyerine tepkisi üzerine işyeri kepenk kapattı.

19.49 Ara sokaklarda polis saldırısı ve direniş sürüyor. Polis Ağa Camii ve Sadri Alışık Sokak önünde iki ayrı grup halinde saldırarak eylemcilere saldırdı.

20.00: Polisin saldırısı aralıklarla devam ediyor. Yüzlerce kişinin İstiklal Caddesi üzerindeki bekleyişi sürüyor. Kitle halay çekiyor.

20.10: İstiklal Caddesi’nde toplanan kitleye polis saldırdı. Kitle Emin Nevruz sokak önünde barikat kurdu. Eylemde taraftar grupları, internet sözlükleri ve devrimci demokrat kurumlar da var.

20.10: Polis balık pazarını tuttu, geçişlere izin vermiyor.

20.13: Balo Sokak’tan Nevizade’ye doğru polis saldırısı sürüyor.

20.17: Nevizade’ye inen ara sokaklara akrepler giriyor, direnişçiler taşlarla karşılık veriyor.

20.32: Polis istiklal caddesi üzerinde toplanan kitleye 2 akrep, 1 TOMA ve çevik kuvvet ile saldırdı. Akrep içinden sıkılan plastik mermi ile yaşlı bir vatandaş yüzünden yaralandı. Bir süre baygın halde yatan vatandaş daha sonrasından akrebin önünde durarak beni yaraladın dedi. Polis İstiklal üzerinde bulunan kitleyi Tünel’e doğru sürdü.

20.43: Polis kitleyi Oda kule’den Tepebaşı otopark’a doğru sürmeye çalıştı. Kitle Oda kule’de polis’i püskürttü. Kitle ara sokaklara ve Tünel’e doğru çekilmiş durumda.

20.45: Polis Tünel’de kitleye tazyikli su ile saldırdı.

21.25: Akbank’ın yan sokağında eylemciler sokağa barikat kurdu. Sokakta ateşler yakıldı.

21.32: Solakzade ve Balo sokakta eylemciler barikat kurdu.

21.41: Solakzade ve Balo sokağına polis yoğun biber gazı attı. Kitle Tarlabaşı bulvarına çekildi. 

21.44: An itibariyle Tarlabaşı bulvarına çekilen kitle polis’e Havai fişekle müdahale etti. Polis biber gazı ile saldırıyor.

[widgetkit id=447] 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu