Güncel

İnternette sansür derinleşiyor

H. Merkezi: İnternete uygulanan sansür giderek derinleştirilerek devam ediyor. Bakanlarca meclis başkanlığına sunulan internette denetim ve yaptırımların genişletilmesine ilişkin kanun teklifi alt komisyonda torbalardan birine dâhil edilerek kabul edildi.

Teklife göre; Yer sağlayıcı yurt dışındaysa bile erişim engellenebilecek. DNS değiştirerek bir siteye girilemeyecek. Sansür, URL adresi tabanlı yapılabilecek. Anahtar kelimelerle “uygunsuz içerik” belirlenip sayfa kaldırılabilecek. Hâkimler, 24 saat içinde sansür kararı verebilecek. “Zararlı” görülen içerik çıkarılmazsa, 500-1.000 TL arasında günlük para cezası kesilecek. Hosting firmaları her kullanıcının izini sürebilecek. Her kullanıcının internetteki faaliyeti kayda alınarak bir-iki yıl saklanacak. Bakana ve TİB başkanına bizzat tek kişi olarak internet sitesi erişim engelleme yetkisi verilecek. Torbaların içine sığmayacak kadar geniş internet sansürü oldu-bittiye getirilerek kabul edildi. Yakın zamanda etkisini gösterecek olan yasa muhtemeldir ki Gezi İsyanı sürecinde sosyal medyanın etkili ve yaygın kullanılması yatıyor. Önümüzdeki süreçte iktidarının sarsılması kaygısıyla kendince önlem almaya çalışan devlet özelde de hükümet yetkilileri kamuoyunun yasaya gösterecekleri tepkiyi nasıl aza indireceğini hesaplamada sıkıntı yaşıyor/ yaşayacak olmalı.

Değişiklikte Erişim Sağlayıcıları Birliği öngörülüyor. Bu birliğe tüm erişim sağlayıcılar katılmak zorunda ve birliğe gönderilecek olan “erişimin engellenmesi kararı” 4 saat içinde uygulanmak zorundalar. Sansür yasasıyla ilgili Sayfalar Ortak Platformu 18 Ocak’a eylem çağrısı yaptı. Platform, 18 Ocak 18.00′da sokağa çıkmaya, 21.00′da tencere tava çalma ve ışık söndürme eylemleri yapmaya çağırıyor.

Eylemlerin yapılacağı yerler; Taksim Meydanı, İzmir- Alsancak Sevinç Pastanesi, Ankara-Kızılay, Eskişehir-Espark,Bursa-  Heykel, Antakya-Armutlu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu