Güncel

Nükleere karşı üç gün

 

Mersin: Mersin Tabip Odası öncülüğünde bir araya gelen nükleer santral karşıtları Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer enerji santraline karşı üç gün sürecek protesto yürüyüşü başlattı.
Mersin Tabip Odası’nın çağrısıyla bir araya gelen kitle Silifke ilçesine bağlı Büyükeceli beldesinde yapılması planlanan Akkuyu nükleer enerji santralini protesto etmek için İnönü Bulvarı üzerinde bulunan Akkuyu NGS Toplum Bilgilendirme Merkezi önünde bir araya geldi. Eyleme, Mersin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayları Sibel Yiğittekin ve Bedri Kuran, Akdeniz Belediyesi Eş Başkan Adayları Yüksel Mutlu ve M. Fazıl Türk, Yenişehir Belediyesi Eş Başkan Adayları Saniye Ağbay ve Hasan Kapıkıran’da destek verdi.
Yürüyüşe beşlamadan önce kitle adına basın açıklamasını okuyan Tabip Odası Başkanı Galip Kırıcı, “Biz hekimler, bugün Akkuyu’daki nükleer karşıtı mücadelenin tarihi kadar uzun bir yürüyüşe başlıyoruz” dedi. Kırıcı, Çernobil ve Fukuşima’da meydana gelen nükleer felaketleri hatırlatarak, yıllar sonra Mersin’de yaşayacak insanların, doğanın ve çevrenin sağlığını korumak için toplandıklarını söyledi.

“Keşke dememek için yürüyoruz”
Türkiye’nin hiçbir yerine nükleer santral yapılmasını istemediklerini vurgulayan Kırıcı, “Bu yürüyüş, keşke dememek için, çocuklarımızın karşısında boynumuzu bükmemek için olacak. Bu yürüyüş, yaşadığımız coğrafyada toprağın, havanın, suyun temiz kalmasını sağlayarak, bugün ve gelecekte, sağlıklı yaşam sürdürebilmenin savunuculuğunu yapmak için olacak. Bu yürüyüş, biz hekimlerin, radyasyondan, ağır metallerden kaynaklanacak hastalıklarla uğraşmak istemediğimizi fark ettirebilmek için olacak. Hekimlik mesleğinin bizlere yüklediği sorumluluk gereği, üç gün boyunca, var gücümüzle, yüreğimiz yettiğince, ayaklarımızın götürdüğü yere kadar yürüyeceğiz” diye konuştu.

Yürüyüş Pazar günü sona erecek
Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyesi Ful Uğurhan da Mersin’den Akkuyu’ya yapacakları bu yürüyüşle, nükleere karşı yıllardır verdikleri mücadeledeki kararlılıklarını bir kez daha anlatmak istediklerini dile getirdi. Açıklamaların ardından Mersin Tabip Odası ve eyleme destek veren çevre BDP’li eş başkan adayları ve çevre aktivistleri, tek sıra halinde yürüyüşe geçti. Grup üyeleri, yarın sabah Erdemli ilçesinden, Pazar günü de Silifke ilçesinden katılımlarla, nükleer santralin yapılması planlanan Büyükeceli beldesine kadar yürüyüşü sürdürmeyi planlıyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu