Güncel

Nürnberg `de yürekler Soma için attı!

 

NÜRNBERG (16.05.2014), tarihlerinde  Nürnberg Demokratik Güçbirliği´nin  (NDGBP) çağrısı ile Lorenz Kilisesi önünde yapılan Mitinge yaklaşık 300 insan katıldı.

Tertip Komitesi, Soma’da Maden isletmelerinde toprak altında diri diri katledilen işçi ve emekçiler nezdinde saygı duruşu gerçekleşti. Saygı duruşu ardından Türkçe ve Almanca Türk Devletinin katliamları ve Soma`da  madencilerin  yaşamlarını yitirmelerine neden olan  kapitalist burjuvazinin  aşırı kar hırsı, taşeron şirketler yoluyla ucuz işgücü ve yeterli önlem almadan  emekçileri yerin dibinde çalışmaya mahkum eden devletin ve Faşist AKP hükümetinin  politikaları kınandı.

Kurtuluş Demokratik Halk Devrimi!

Yapılan konuşmada Madımaktan, Roboski’ye, Geziden, Soma`ya  faşist devlet katletmeye devam ediyor! Bu bir kader değildir katliamdır. Tüm işçi ve emekçiler, ezilenler, Kürt halkı, Aleviler, Devrimciler, Sosyalistler ve Devlet zulmüne mağruz kalan tüm halklar birlikte mücadele etmeli ve bu faşist düzeni değiştirmeli yerine Demokratik Halk iktidarı kurmalı denildi. Açıklamanın devamında,  Türkiye de ve Kürdistan da halkın biriken ve yükselen öfkesi bu düzeni parçalayacak ve  egemenlerin saltanatına son verecekdenildi.

Alman ilerici parti ve örgütlerinin ve sendika temsilcilerinin de katıldığı Miting de,  “Faşizme karşı omuz omuza” , “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma”  Soma’nın kömürü AKP’yi yakacak! “ sloganları haykırıldı.Mitingde Türkiyeli ve Kürdistanlı Göçmen örgütleri ve devrimci örgütlerden ATiF, AGiF, AKM, YEK-KOM, SYKP, KOMKAR, PARTiZAN, HALK CEPHESI, DiDF, ÖDA gibi devrimci demokrat kurum ve kuruluşlar bayrakları ve flamalarıyla yer alırken, Alman örgütlerinden, MLPD, REBELL, ICOR, DKP, DIE LINKE, IGM temsilcileri ve kitlesi de mitinge katılarak dayanışmayı büyüttüler.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu