Dünya

Nürnberg’de 1 Mayıs

1 Mayıs Nürnberg’de iki ayrı yürüyüşle kutlandı. Sendikaların düzenlediği ve Aussesplatz’da başlayan ilk yürüyüş oldukça kitleseldi. Geçen yıla oranla yürüyüş daha kalabalık ve daha canlıydı. Yürüyüşte Alman örgütlerinden; DGB, Verdi, IG-Metal, Linke, MLPD, DKP, Trotz alledem, KPD Aufbau yer alırken Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmen örgütlerinden DİDF, AABF, AGİF, YEK-KOM, ATİK ve Partizan örgütleri bayrak, pankart ve flamalarıyla yer aldılar.

ATİK’in 3 dilde pankartı arkasında yürüyen kitle “Kahrolsun kapitalizm ve emperyalizm, Yaşasın Sosyalizm”, “Biji yek Gulan”, “Yaşasın proletarya enternasyonalizmi” vb. sloganlarını Almanca haykırdılar ve ATİK’in çıkardığı Almanca-Türkçe bildirinin dağıtımını yaptılar.

İkinci yürüyüş ise anti-kapitalistlerin organize ettiği ve büyük oranda anti-faşist Alman otonomlarının katıldığı “Devrimci 1 Mayıs” olarak da adlandırılan yürüyüştü. Bu yürüyüş saat 12.00 civarında Plärerr-Gostenhof’tan başladı. Bu yürüyüşte de ATİK ve Partizan bayraklarıyla yer aldı. Hak gasplarını ve kapitalizmi teşhir eden konuşmaların yapıldığı yürüyüşe katılım yoğundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu