Kültür&Sanat

Nürnberg’de Horon Günü!

Nürnberg: ATİF’in de bileşeni olduğu Nürnberg Demokratik Güç Birliği 1 Haziran Pazar günü Nürnberg Villa Leon Kültür Evi’nde Kazım Koyuncu anısına her yıl yapılan Dünya Horon Günü’nü, Soma’da katledilen işçilere adayan bir etkinlik düzenledi.

Çok sayıda kişinin katıldığı etkinlikte, Soma katliamından görüntülerin yer aldığı bir sinevizyon gösterildi. Yazar Metin Ayçiçek Soma’da yaşamını yitiren maden işçilerinin çalışma koşullarını düzeltmeyen, denetlemeyen kar hırsından, taşeronlar yoluyla ucuz emek ve çocuk emeği sömürüsünden örnekler ve istatistikler verdi. Devletin vurdumduymazlığını eleştiren bir konuşma gerçekleştirdi.

 

“Kaderimizi elimize almalıyız”

Tayyip Erdoğan’ın “bu işin ‘fıtratında’ ölüm vardır” sözlerine tepki göstererek, “Kaderimize razı olmamalıyız. Kaderimizi elimize almalı ve mücadele etmeliyiz” dedi. Ardından AKM’ye bağlı, Alevi Saz ekibi ve korosunun seslendirdiği halk türküleri ilgiyle izlendi, eşlik edildi. Duygular dile geldi, sınıf kini ve öfkeler bilendi.

Türkiye’den davetli Doğu Karadeniz müziğinde başarılı tulum ve kemençe sanatçısı Onur Şentürk’ün müziği ve Musa Karaalioğlu’nun duygulu şiirleriyle, “Hep birlikte el ele Hayde Horona” şiarıyla acılar ve duygular isyana dönüştürüldü, horon tepildi.

Soma’da katledilen yoksul işçilerin ailelerine yardım edilmek üzere, Güç Birliği tarafından katılımcı kitleden bağış toplanıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu