Güncel

Nusaybîn’de Kadınlar Sınırı Protesto Etti

Mardin: Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Eş Başkan Adayı Sara Kaya ve beraberindeki kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle sınırları protesto ettiklerini söyledi.

İstatistiklere göre her yıl dünyada 2 milyon civarında kadının devletlerce fuhuş sektöründe pazarlandığını dile getiren Gökkan aynı sınırların mültecilik kavramını meydana getirdiğini belirterek mültecilerin %80’nin kadın ve çocuklardan oluştuğunu ve bu sebeple de halkların parçalandığını ifade etti.

Gökkan, Nusaybin’de örülen utanç duvarı özelinde; dünyadaki tüm duvarları ve sınırları protesto ettiklerini söyleyerek gerçekleştirdikleri eylemin gerekçesini ortaya koydu. “Jin, jîyan, azadî” ve “jin şer naxwazin, jin aşitî dixwazin” (kadınlar savaş istemiyor, kadınlar barış istiyor) sloganları eşliğinde Mitannî Kültür Merkezinden çıkan kitle parkın çıkışında polis engeliyle karşılaştı.

Polis ve Gökkan ve Kaya arasındaki uzun diyalogların ardından sonuç alınmayınca bir süre oturma eylemi gerçekleşti. Ardından sınır bölgesinin girişindeki halka açık alanda polis barikatına doğru ilerleyen tekrar engellenmek istendi. Kadınlar kararlı duruşu sonrası açılan polis barikatından geçilerek açıklama yapılmak istenen, sınıra sıfır noktaya 20 metre kala kitle son kez çevik kuvvet barikatıyla karşılaştı.

mardin sınır 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu