Güncel

Öcalan’a Özgürlük kampanyasının startı verildiİstanbul: BDP İstanbul İl Örgütü, YAKAY-DER, TUAD, İstanbul Barış Anneleri İnisiyatifi, Gökkuşağı Kadın Derneği, GÖÇ-DER, DÖDEF, Demokratik Modernite Dergisi, Özgür Gündem Gazetesi, İDAY-DER, ÖDAD, Demokratik Ulus Gazetesi, İstanbul Kürt Enstitüsü, MKM, Arzela Kültür Merkezi, Med Kültür Merkezi’nin de bulunduğu 17 kurum, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için 15 Şubat’ta başlatılan imza kampanyasının İstanbul çalışmalarının startını, BDP İl Örgütü’nde düzenlenen basın toplantısı ile verdi.
BDP İstanbul İl eş başkanları Arife Çınar ve Emrullah Bingül, BDP MYK üyesi Hüseyin Gözen’in de katıldığı toplantıda kurum temsilcileri de yer aldı. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın dev posterinin asılı bulunduğu salonda gerçekleştirilen toplantıda ilk sözü, BDP MYK üyesi Hüseyin Gözen aldı. Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyasının ve talebinin Türkiye’nin demokratikleşmesi için “anahtar” olduğunu belirten Gözen, “Çünkü Kürt Halk Önderi Öcalan’ın özgürlüğü çözüm sürecinin ilerlemesi, Türkiye’nin demokratik cumhuriyete evrilmesi anlamına gelecektir” dedi.

Kampanyaya İstanbul’da yürütecekleri çalışmalarla destek olacaklarını belirten Gözen, tüm kurumların devam eden seçim çalışmaları ile beraber ev ev dolaşarak imza toplayacaklarını ifade etti. Kampanyanın genel hedefinin 10 milyon imza olduğunu belirten Gözen, “Ev ev dolaşarak imza kampanyasının çalışmasını yürütüp toplamda konulan 10 milyon imza hedefine ulaşmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.
Toplantıda 16 kurum adına ortak basın açıklamasını ise BDP İstanbul İl Eş Başkanı Arife Çınar yaptı. Türkiye’de esas ve temel sorunun Kürt sorunu olduğunu kaydeden Çınar, TBMM’de grubu bulunan diğer 3 partinin sürecin sürdürülebilir olması için adım atmadıklarını belirtti., “İstenilseydi, savaş tezkereleri çıkartmak yerine, tek yanlı yasal düzenlemeler yerine, Kürt halkının demokratik hakları garantiye alınabilirdi” diyen Çınar  PKK Lideri Öcalan’ın içinde bulunduğu koşulların sürecin gelişmesinin önündeki en önemli engel olduğunu belirtti. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu