GüncelManşet

“Önder İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini izledi babam”

İstanbul:Cumartesi Anneleri, her cumartesi günü yaptığı oturma eyleminin 588. haftasında 2 Temmuz 1992’de gözaltında kaybedilen, Hasan Gülünay için bir araya geldi. Galatasaray Meydanı’nda toplanan Cumartesi Anneleri bu hafta 37 gündür haber alınamayan DBP Şırnex il yöneticisi Hurşit Külter ve Hasan Gülünay’ın akıbetini sordu.Haftanın basın açıklamasını okuyan Hepgül Bozoğlu, 588 haftadır adalet arayışlarının devam ettiğini kaydetti.

“Babamla gurur duyuyorum”

Hasan Gülünay’ın akıbetinin sorulması için yapılan eylemde konuşan oğlu Cihan Gülünay, babasının devleti kendi kalesinde yenilgiye uğrattığını, bu açıdan kendisiyle gurur duyduklarını belirtti.

Hasan Gülünay’ın yarım bıraktığı türkü yoldaşlarının dilinde yankılanıyor

Hasan Gülünay için yürütülen davadan beklentilerinin olmadığını belirten Cihan Gülünay, “Biz gülünay ailesi olarak olarak bu davanın mevcut sistemde bizim lehimize sonuçlanmayacağını biliyoruz. Ama umutsuz değiliz Hasan Gülünay’ın yarım bıraktığı türkü bugün yoldaşlarının dilinde yankılanmaya devam ediyor. Onlar bize umut veriyor. Hasan Gülünay, önder İbrahim Kaypakkaya’nın Amed zindanlarında başlattığı ser verip sır vermeme geleneğinin bir parçası olarak devleti kendi kalesinde yenilgiye uğrattı. Onunla gurur duyuyoruz.”dedi.

Basın açıklamasını okuyan Hepgül Bozoğlu, 1992 yılında gözaltında kaybedilen Hasan Gülünay’ın kaybediliş sürecini şöyle anlattı:

“Gülünay ailesi Cumhurbaşkanı Demirel, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu başta olmak üzere tüm mercilere başvurdu. Af Örgütü ve İnsan Hakları Derneği kampanyalar düzenledi ama Hasan Gülünay’dan haber alınamadı. Kaybedenlerden hesap sormayan yargı, eşini arayan Birsen Gülünay’ı hapse mahkûm etti. Gülünay Ailesinin ve İHD’nin yaptığı bütün başvurular sonuçsuz kaldı. Davada kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi, daha sonra dava AİHM’e taşındı. Hasan Gülünay’ın gizlenen akıbetinin 24 yıldır açığa çıkartılmamış olması, bilinen faillerinin 24 yıldır cezasızlık zırhıyla korunması bu ülkenin utancıdır” dedi.

“Tüm kayıplar bulunsun bir daha analar ağlamasın”

37 gündür haber alınamayan DBP Şırnex il yöneticisi Hurşit Külter’in annesi Kerime Külter ise gönderdiği ses kaydında şunları ifade etti:

“Mücadelenizi saygıyla selamlıyorum. Bilmeniz isterim ki ruhum ve canımla sizlerleyim.

“Oğlum hala kayıp o sadece benim çocuğum değil hepiniz çocuğudur. Hurşit’i sormadığımız kimse kalmadı, ama ondan tek bir haber alamadık. Kimsenin çocuğu kaybolmasın diye mücadele ettik. Bir gün bunu mutlaka anlayacaklar. Onurlu ve sürekli bir barış olsun istiyoruz.

“Oğlum Hurşit başta olmak üzere tüm kayıplar bulunsun, bir daha analar ağlamasın.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu