Gençlik

Öğretmenden öğrencilere kırbaç telkini!

 

H.Merkezi: Amasya Gümüşhacıköy’de Mehmet Paşa Ortaokulu’nda din öğretmenliği yapan Abdussamet Arslan’ın öğrencilere “bir Sünni, Aleviyle evlenirse yüz kırk kırbaç cezasıyla cezalandırılır, çocuk yaparsa ölür” dediği ortaya çıktı.

Olayın veliler tarafından şikâyet edilmesinin ardından okul müdürü ise; “Bu olayın üzerine gidersek diğer öğretmenler de artık ders anlatırken ağzından bir şey kaçırmamak için rahatsız olacak” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Mehmet Menekşe’nin haberine göre ortaokul öğretmeni Arslan’ın derste öğrencilere; “Bir Sünni, Alevi ile evlenirse yüz kır kırbaç cezası ile cezalandırılır, çocuk yaparsa ölür”, “Kurtuluş Savaşı’na yardım eden bayanların başı kapalı olduğu için biz bu savaşı kazandık, bugün olsa kazanamayız”, “Bugün eteğini kısaltan, yarın lisede en değerli şeyini kaybeder” dediği ortaya çıktı.

Olayın ardından birçok öğrenci velisi suç duyurusunda bulundu.  Öğretmen hakkındaki şikâyetlerini gideceği yere kadar götüreceklerini belirten veliler, okul müdürünün “işi tatlıya bağlayalım, büyütmeyelim” tavrına da tepki gösteriyorlar.

Okul müdürü; “Öğretmenler ağızlarından bir şey kaçırmamak için rahatsız olur”

Olaya tepki gösterilmesinin ardından okul müdürü Yakup Doluer ise öğrencilerle konuştuğunu ve olayın yanlış aktarıldığını belirterek bu olayın üzerine gidildiği zaman diğer öğretmenlerin de artık ders anlatırken ağzından bir şey kaçırmamak için rahatsız olacağını söyledi. Ayrıca Abdusamet Arslan’ı da yanına çağırdığını müfredatta ne varsa onu anlatmasını, Allah ile kul arasına girmemesini söylediğini belirtti.

Devletin genetiğinde mevcut olan Türk-Sünni anlayışın, “eğitimcilere” de bulaşmış olması elbette şaşırtıcı değil. Son yıllarda bu anlayışın daha da kendisini hissettirir olması da AKP’nin “başarısıdır.” 

Alevileri diri diri yakanların, şimdi yakmayıp da istediğimiz zaman yakarız mesajlı ev işaretlemelerini yapıyor olması ve daha küçüklükten çocuklara “kırbaç” korkusunu salma çabası elbette zalimler tarafından anlaşılırdır.

Okul müdürünün Abdussamet Arslan’ı da aşarak, diğer öğretmenlerin de derste ağızlarından bir şey kaçırmaktan korkmamak için harcadığı çaba da takdire şayan.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu