GüncelManşet

Özdaşlı’nın cenazesi Malazgirt’e uğurlandı

 

İstanbul: PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getiriliş yıldönümünde bedenini yakarak yaşamını yitiren Halit Özdaşlı bugün (25 Şubat) Adli Tıp Kurumu’ndan alınarak, defnedilmek üzere memleketi Malazgirt’e uğurlandı.

Yenibosna Adli Tıp Kurumu’nda cenaze, Özdaşlı’nın ailesinin yanı sıra, BDP ve HDP üye ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi tarafından alındı. ATK önünde, “Sana söz heval, önderlik özgürleşecek” yazılı pankart açılarak cenaze beklenirken, sık sık “Şehid namirin”, “Ey şehîd rîya te rîya me ye”, “Ey şehîd xwîna te erdê namîne” sloganları atıldı.

ATK’den, cenaze nakil aracı ile cenaze çıkarılırken, aile ağıtlar yakarak uzun süre aracı bırakmak istemedi. Cenaze çıkarıldıktan sonra, “Çerxa şoreşê” marşı okunarak saygı duruşunda bulunuldu.

Saygı duruşunun ardından yapılan konuşmalarla Özdaşlı anıldı. BDP Genel Merkezi adına yapılan konuşmada ise, “Halit Özdaşlı şansında tüm devrim ve özgürlük şehitleri önünde eğiliyoruz” denilirken devamında ise, yaşanan ölümlerden süreci ilerletmeyen siyasi iktidarın sorumlu olduğu belirtildi. Konuşmada son olarak ise, Özdaşlı’nın uğruna yaşamını feda ettiği mücadeleyi sonuna kadar yürütme sözü verildi.

Yapılan konuşmaların ardından cenaze araca bindirilerek, defnedilmek üzere Muş’un Malazgirt ilçesine bağlı İyikomşu köyüne yolculandı.

 

Özdaşlı günlerce hastaneye götürülmedi

3 yıldır tutuklu bulunan 21 yaşındaki Özdaşlı, Edirne F Tipi Kapalı Hapishane’de 14 Şubat günü, Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişini protesto etmek için bedenini ateşe vermişti. Özdaşlı bedenini ateşe verdikten 4 gün sonra Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı ve burada yaşamını yitirdi. Ayrıca Özdaşlı’nın 30 saati aşkında hapishane koridorunda bekletildiği belirtiliyor. Ailesine de durumu hakkında hapishane yönetimi tarafından bilgi verilmezken, görüşe giden başka bir tutsak yakınının haber vermesiyle aile durumu öğrenmişti.

[widgetkit id=489]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu