Emek

Özel yetkili mahkemeler kalktı ama yetkileri devam ediyor

H. Merkezi: KESK bir açıklama yayınlayarak, 1 yılda 4 hâkimin değiştiği KESK İstanbul davasında yeni bir skandalın daha yaşandığını dile getirdi. Davanın görülen en son duruşmasının ardından, takipsizlik verilen memurlar da dosyaya eklenerek sanık sayısının 56’dan 58’e çıktığını belirten açıklamada “Özel yetkili mahkemelerin yerine getirilen Ağır Ceza mahkemeleri yetkilerini aşmaya başladı. Tutuksuz yargılanan memurlar için uygulanan denetimli serbestlik uygulaması 27 Ocak’ta görülen mahkemede ÖYM’le kaldırılan denetimli serbestlik uygulaması ÖYM’lerin kaldırılmasının ardından geri geldi ve memurların haftada bir karakola imza atması kararlaştırıldı.  3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dosyayı kabul kararında yaşanan bu skandallara ek olarak bir de tutuklu yargılanan 8 memur için ilk duruşmadan 6 ay sonraya duruşma günü verilmesi, özel yetkileri kalkan ağır ceza mahkemelerinin hala siyasi davalara ‘özel’ önem verdiğini göstermiş oldu(!)” dedi.

Davada avukatların her talebinin jet hızıyla reddedilmesine ve duruşma heyetinin sık sık değişmesi ile yeni gelen hâkimlerin daha olaya ‘hakim’ olamadan, kopyala-yapıştır gerekçelerle tutukluluğa devam kararı verdiğine vurgu yapan KESK, bu durumu ise ileri demokrasinin bir örneği olarak yorumladı.

Yapılan açıklamada son olarak; tutuklama gerekçesi olarak gösterilen 1055 nolu CD’nin hala bulunamadığı eklendi ve “Bulunamayan CD’lerle, dosyada olmayan uyduruk sanıklarla, varlığı konusunda şüpheye düşülen “gizli” tanıklarla, 2911 sayılı gösteri ve yürüyüş kanuna dahi muhalefet özelliği sayılamayan sendikal eylemlerle 14 aydır 8 kamu emekçisi “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklu.  Görünen o ki, özel yetkili mahkemeler kalktı ama yetkileri hala devam ediyor. Kapılarında adalet yazan ‘saray’larda, tabelalar değişse de mahkemelerin adaletsiz uygulamaları devam ediyor hala” denilerek açıklama sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu