GüncelManşet

(Yenileniyor) Özgür Gündem gazetesi binasına polis baskını!

H. Merkezi: Özgür Gündem gazetesine, İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından “PKK propagandasını yaptığı” iddiasıyla kapatılma kararı verilmesinin ardından gazete binasına polis baskını oldu.

Yayın yönetmenleri hakkında defalarca soruşturma başlatılan ve dava açılan Özgür Gündem gazetesine kapatılma kararı verildi. Hakkında kapatma kararı çıkartılan Özgür Gündem gazetesi, kapatma kararına karşı gazetecileri ve tüm duyarlı kesimleri gazetede “Özgür Basın Nöbeti” tutmaya çağırırken polis tarafından gazete binasına baskın oldu. İçeride bulunanlara GBT kontrolü yapıldığı öğrenilirken polis tarafından binada arama yapılacağı bilgisi edinildi. 
Gözaltılar var!
Polisin baskın yaptığı Özgür Gündem Gazetesi binasında gazeteciler darp edilerek gözaltına alınıyor. Gözaltına alınanlar arasında gazeteciler 
Zana Kaya, Günay Aksoy, İnan Kızılkaya, Davut Uçar, Fırat Yeşilçınar, Doğan Durgun, Ender Öndeş ve Kemal Bozkurt var. Ayrıca gazete binasının dışarısında haber takibi yapan DİHA muhabiri Mesut Kaynar ve canlı yayın yaparken darp edilen İMC TV muhabiri Gülfem Karataş ile kameramanı Gökhan Çetin gözaltına alındı.

“Binaya çok sert giriş yapılmış”

Gözaltına alınan Özgür Gündem gazetesi çalışanı Ender Öndeş’in eşi Cihan Kaplan, gözaltılar gerçekleşmeden önce eşiyle gerçekleştirdiği telefon konuşmasında gazete binasına çok sert girildiğinin söylendiğini belirtti.

Avukatlar bina dışına çıkartıldı

Darp edilerek gözaltına alınan Özgür Gündem çalışanları, İMC TV, DİHA ve Tabipler Birliği üyesi bir kişinin gözaltına alınmaya çalışıldığı esnada süreci izlemek için binaya giden avukatlar bina dışına çıkartıldı. Gerçekleşen gözaltlılarla ilgi herhangi bir bilgi şuan yok.  

Ayrıca Özgür Gündem eski çalışanı Av. Eren Keskin ve Filiz Koçali’in evine baskın yapılmış.

 

20.00: Özgür Gündem Gazetesi’ne yönelik yapılan hukuksuz saldırı sonrası İstanbul İHD binası önünde HDP ve HDK yaptı.

19.08: Özgür Gündem çalışanlarının yanı sıra İMc TV ve DİHA muhabirlerinin de aralarında olduğu 20 kişi gözaltına alındı. Özgür Gündem’de bulunan her şeyin dağıtıldığı ve parçalandığı belirtiliyor.

19.05: İHD önünde bekleyen kitle Özgür Gündem Gazetesi önünde basın açıklaması yapmak için çağrıda bulundu. Gazetenin bulunduğu binanın önüne çevik kuvvet yığınak yaptığı için bina önüne gidilemiyor. Gelen bilgiler arasında gece nöbetinin yapılabilme ihtimalinin olduğu yönünde. 

18.30: Özgür Gündem’e gerçekleşen polis baskınının ardından insan hakları savunucuları ve devrimci, demokrat, yurtsever basın açıklama gerçekleştiriyor. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu